Haberler

29 Temmuz 2021

TİKA KKTC’de Seramik ve Çini Atölyesi Kurdu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Esentepe Belediyesi iş birliğinde çini, seramik ve taş oyma atölyesi açıldı.

Esentepe bölgesindeki Karaağaç İlkokulunda yer alan atölyenin açılış törenine; KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC Başbakanı Ersan Saner, bakanlar, milletvekilleri, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, TİKA Lefkoşa Program Koordinatörü Havva Pınar Özcan Küçükçavuş, Esentepe Belediye Başkanı Cemal Erdoğan ve diğer yetkililer katıldı.

Cumhurbaşkanı Tatar, törende yaptığı konuşmada, "Kadınlarımıza yönelik böyle bir atölyenin açılmasında TİKA'ya, Türkiye'nin Büyükelçisi ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz." dedi.

KKTC Başbakanı Saner de yerel yönetimlerin, merkezi yönetime göre her zaman halka daha çok temas etme şansına sahip olduğunu, merkezi ve yerel yönetimlerin birlikte hareket etmesini çok önemsediğini söyledi. Saner, "Bugün çok anlamlı bir çini seramik atölyesinin açılışını TİKA ile birlikte gerçekleştiriyoruz. Ana vatan Türkiye'nin TİKA kuruluşuna da teşekkür etmek istiyoruz." dedi. Açılan atölye ile kadınların el emeği ve göz nuru ürünlerinin pazarlanacağını ve gelir elde edileceğinin altını çizen Saner, böylelikle aile bütçesine katkı yapılacağını söyledi.

 – "Bugüne kadar yapılanların dışında projeler bekliyoruz"

Son bir buçuk yıldır TİKA'nın KKTC'de bazı programlar yaptığını hatırlatan Başçeri, TİKA'nın kadınların ekonomiye kazandırılması ve gençlerin girişimci ruhunun canlandırılması için bazı projeler yürüttüğünü ifade etti. Başçeri, "KKTC'den belediyelerin, çeşitli kesimlerin ve STK'ların TİKA'nın kapısını çalmasını bekliyoruz. Ancak kıstas belli, bugüne kadar yapılanların dışında projeler bekliyoruz." dedi. Büyükelçi Başçeri, Esentepe'deki çini, seramik taş oyma atölyesinde emek verecek herkese teşekkür etti. 

TİKA Lefkoşa Program Koordinatörü Küçükçavuş da Esentepe Belediyesi ile iş birliği yaparak atölyenin açılışını gerçekleştirdiklerini belirterek burada yapılacak eğitimlerde emeği geçecek herkese teşekkürlerini iletti. TİKA'nın, faaliyet gösterdiği 100 kadar ülkede, kadını önceleyen ve kadın istihdamına yönelik hareket ettiğini belirten Küçükçavuş, TİKA Lefkoşa Program Ofisinin bir buçuk yılda KKTC'de 5 kadın istihdamı programı yürüttüklerini kaydetti.

TİKA, proje kapsamında Türkiye’den endüstriyel seramik ve çini fırını, çömlekçi tornası, portatif karıştırıcı, ürün taşıma arabaları, üretim masaları, ürün dolapları, seramik kâse, tabak, karo, boya, sır, döküm, çamur ve taş boyama branşı malzemeleri ile atölye araç-gereçleri temin etti. Böylelikle eğitim aşamasında yaklaşık 1 yıl yeterli olacak üretim malzemeleri sağlandı. TİKA Lefkoşa Program Ofisi ve Esentepe iş birliğinde hayata geçirilen, çini ve seramik taş oyma atölyesiyle bölgedeki ev hanımlarının ekonomiye katılması hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA’nın Desteğiyle İstanbul’da Küresel Güçler ve Ortadoğu Sempozyumu Düzenlendi

“Küresel Güçler ve Ortadoğu Sempozyumu” Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle İstanbul’da gerçekleştirildi. Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM), İstanbul Üniversitesi ve Uluslararası Arap Toplumları Araştırma Ağı (International Arab Network for Arab Societies Study -...