Haberler

02 Ağustos 2021

TİKA’nın Desteğiyle İstanbul’da Küresel Güçler ve Ortadoğu Sempozyumu Düzenlendi

“Küresel Güçler ve Ortadoğu Sempozyumu” Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle İstanbul’da gerçekleştirildi.

Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM), İstanbul Üniversitesi ve Uluslararası Arap Toplumları Araştırma Ağı (International Arab Network for Arab Societies Study – INASS) işbirliğiyle düzenlenen “Küresel Güçler ve Ortadoğu Sempozyumu”, TİKA’nın desteğiyle İstanbul Üniversitesi Rektörlük binasında gerçekleştirildi.

Sempozyuma yaklaşık 20 ülkeden 100’e yakın araştırmacı, akademisyen ve uzman şahsen veya çevrimiçi katıldı. Ortadoğu üzerine çalışmalar gerçekleştiren 40'a yakın araştırma merkezinin temsilcileri sempozyum kapsamında düzenlenen forumda bir araya geldi.

Küresel güçlerin Ortadoğu ve Kuzey Afrika'ya yönelik politikalarının anlaşılması, Ortadoğu'daki çatışma dinamiğinin büyük güçler arasındaki rekabet üzerindeki etkilerinin analiz edilmesi ve büyük güçler ile bölgesel müttefikler arasındaki ittifakların doğasının çözümlenmesi amacıyla düzenlenen sempozyumda güvenlik, kalkınma ve sömürgecilik, küresel ekonominin bölgeye etkisi ve küresel güçler arasındaki rekabetin bölgeye yansıması gibi konular öne çıktı.

Sosyal medya kanalları aracılığıyla canlı yayınlanan oturumlarda uzmanlar bölgeye dair konuları ela alırken daha geniş bir kitleye hitap etme imkanı elde ettiler.

Sonraki Haber

TİKA’nın Etiyopya’da Kurduğu Atölyede İlk Okul Sırası Üretildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da Mekanisa Abadir Okulu için kurduğu sıra atölyesinde ilk sıra üretildi. Addis Ababa’da anaokulundan liseye kadar eğitim veren ve 1500’den fazla öğrencinin eğitim gördüğü Mekanisa...