Haberler

02 Ağustos 2021

TİKA’nın Etiyopya’da Kurduğu Atölyede İlk Okul Sırası Üretildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da Mekanisa Abadir Okulu için kurduğu sıra atölyesinde ilk sıra üretildi.

Addis Ababa’da anaokulundan liseye kadar eğitim veren ve 1500’den fazla öğrencinin eğitim gördüğü Mekanisa Abadir Okulu tarafından okulun sıra ihtiyacının karşılanması amacıyla TİKA Program Koordinasyon Ofisi’ne bir proje başvurusunda bulunulmuştu. Kalkınma yardımları konusunda sürdürülebilirlik ve etkinlik anlamında sergilediği kendine özgü yaklaşımlarla sık sık adından söz ettiren TİKA bu proje ile ilgili olarak da farkını ortaya koydu.

İnsan kaynağı kapasitesini güçlendirmeye ve eğitime yönelik projelere özel bir önem veren TİKA,  Mekanisa Abadir Okulu tarafından sunulan bu projeyi de bu doğrultuda geliştirerek, sadece okulun sıra ihtiyacını değil tüm ahşap malzemelerinin üretim, bakım ve onarımlarının yapılabilmesine imkân sağlayacak bir boyuta taşıdı.

Okulun uygun bir bölümünde ahşap ve metal işlemeye imkân verecek bir atölye oluşturulması için gerekli tüm aletlerin temin edilmesi suretiyle masa, sandalye, dolap vs. gibi ürünler başta olmak üzere her türlü ahşap okul mobilyasının üretilmesi, gerektiğinde bakım ve onarımlarının yapılabilmesi mümkün hale gelmiş oldu. Böylece bir yandan okul mobilyalarının üretimi, gerektiğinde bakım ve onarımları mümkün olurken diğer yandan ise öğrenci ve okul çalışanlarının farklı bir mesleki beceri kazanmalarına imkân sağlanmış oldu.

1 Ağustos Pazar günü gerçekleştirilen ve başarılı öğrencilere ödüllerin verildiği törenin sonunda Sıra Atölyesi Projesi kapsamında üretilen ilk sıra sergilenirken projeye verdiği destekten dolayı TİKA’ya da bir teşekkür sertifikası verildi. Sertifikayı TİKA adına TİKA Addis Ababa Program Koordinatörü Cengiz Polat aldı.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Güney Sudan’lı Çiftçilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Güney Sudan’lı 500 çiftçiye tohum ve tarımsal ekipman desteğinde bulunuldu. Güney Sudan Genel Çiftçiler Birliği üyesi çiftçilere 500’er kilo mısır, fasulye, süpürge darısı (sorghum), yer fıstığı ve...