Haberler

02 Ağustos 2021

TİKA’dan Güney Sudan’lı Çiftçilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Güney Sudan’lı 500 çiftçiye tohum ve tarımsal ekipman desteğinde bulunuldu.

Güney Sudan Genel Çiftçiler Birliği üyesi çiftçilere 500’er kilo mısır, fasulye, süpürge darısı (sorghum), yer fıstığı ve susam tohumu; 25’er kilo domates, soğan, bamya ve mühliye tohumunun yanı sıra 1’er adet balta, tırmık, çapa, pala ve orak desteği sağlandı. Tohum ve tarımsal ekipmanlar, Juba şehrinin taşra kesimlerinde yoksul halkın yaşadığı Gumbo, Hai-Referendum ve Kabo’da dağıtıldı.

Gumbo’da gerçekleştirilen açılış törenine T.C. Juba Büyükelçisi Erdem Mutaf, Merkez Ekvatorya Bölgesi Çiftçiler Birliği Başkanı Mirella Augustino Modi ile Güney Sudan Çiftçiler Birliği Başkanı Osman Anei Anei katıldı.

Büyükelçi Mutaf törende yaptığı konuşmada iki ülke arasında tarihi bağlar olduğunu, Türkiye’nin Güney Sudan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden olduğunu söyledi. TİKA tarafından gerçekleştirilen tohum ve tarımsal ekipman desteğinin ilk olmadığını ve dört yıldır düzenli olarak yapıldığını aktaran Büyükelçi, Türkiye’nin Güney Sudan kalkınmasına imkanları ölçüsünde destek vermeye devam edeceğini belirtti.

Güney Sudan Genel Çiftçiler Birliği Başkanı Osman Anei Anei ise konuşmasında, hibe edilen tohum ve tarımsal ekipmanların Gumbo, Hai-Referendum ve Kabo bölgelerinde yaşayan çiftçiler ve ailelerinin geçimlerine önemli bir destek sağlayacağını belirtti. Yağmur sezonuna denk getirilen projenin zamanlamasının uygun olduğunu, çiftçilerin üretecekleri ürünler ile hem ailelerini geçindireceklerini hem de üretim fazlasını satarak gelir elde edeceklerini ifade eden Anei, ayrıca hasattan elde edilecek yeni tohumlar ile projenin süreklilik arz edeceğinin altını çizdi.

Proje, son durak Kabo’da çiftçilere tohum dağıtımı ile sona erdi.  

Sonraki Haber

Türkiye Bosna Hersek Kardeşlik Günleri

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK) destekleri ve  Bosna Türkiye Kardeşlik Derneği organizasyonu ile 30-31 Temmuz 2021 tarihlerinde Mostar şehrinde "10. Türkiye-Bosna Hersek Kardeşlik...