Haberler

15 Mayıs 2019

TİKA Kırgızistan'da Bin 500 Kişilik İftar Sofrası Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te 9 ay önce ibadete açılan Merkez İmam Serahsi Camisi'nde iftar programı düzenledi.

Kırgızistan ve Türkiye'nin dostluğunu simgeleyen Merkez İmam Serahsi Camisi'nin avlusunda kurulan yer sofralarında verilen iftara bin 500 kişi katıldı.

Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliğinin de desteklediği iftara Kırgızistan Anayasa Odası Başkanı Erkinbek Mamırov, Kırgızistan-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Almazbek Baatırbekov, Sosyal Demokrat Partisi milletvekili Çınıbay Tursunbekov, Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliği Müsteşarı Yekta Kamil Noyan, TİKA Bişkek Program Koordinatörü Ali Muslu, Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Şemsettin Ünal, Kırgızistan Din Komisyonu Başkanı Zayirbek Ergeşov, Kırgızistan Başmüftüsü Maksatbek Toktomuşev, Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Atamşa Dursunov ve dernek temsilcileri, Uygur Türkleri Derneği Başkanı Artık Haciyev, Türkiye Mezunları Derneği Başkanı Erkinbek Joroyev, Türk iş adamları, akademisyenler ve çok sayıda kişi katıldı.

Din Komisyonu Başkanı Ergeşov, programda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Kırgızistan için kardeş ve dost ülke olduğunu belirterek, dini, dili ve kültürü bir olan halkların birlik ve beraberliğinin daim olması temennisinde bulundu.

TİKA Bişkek Program Koordinatörü Muslu da Bişkek'teki bu güzel camide hep birlikte iftar yapmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu dile getirerek, ramazan ayının aynı zamanda yardımlaşmayı ve bir arada iftar yapmayı mümkün kıldığını söyledi.

Sonraki Haber

TİKA'dan Sırbistan'da Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Sırbistan'ın güneybatısındaki Prijepolje şehrinde  bulunan Misa Cvijanovic - Nasa Radost Anaokulu ile Dusan Tomasevic Cirko İlköğretim Okulu'nu yeniledi.  Düzenlenen etkinliğe Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Tanju Bilgiç ve TİKA Belgrad Koordinatörü...