Haberler

23 Kasım 2021

TİKA, Kırgızistan’da “Türk Dünyası Kültür Ve Eğitim Mutfağı” Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Kırgızistan’ın Celalabad şehrinde bulunan Uluslararası Tokmamatov Üniversitesi Türk Dünyası Kırgız – Türk Prof. Dr. Turan Yazgan Sosyal Bilimler Enstitüsü Aşçılık ve Mutfak Sanatları Bölümü bünyesinde “Türk Dünyası Kültür ve Eğitim Mutfağı” kurdu.

Fergana Vadisinin önemli kentlerinden olan ve Kırgızistan’ın en yoğun nüfuslu 3. şehri Celalabad’da bulunan üniversitede 1993 yılından beri faaliyetlerini yürüten Türk Dünyası Kırgız – Türk Prof. Dr. Turan Yazgan Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde açılan Aşçılık ve Mutfak Sanatları Bölümü, Kırgız ve Türk gastronomisi alanında turizm sektörüne nitelikli personel yetiştiriyor.

Enstitü bünyesinde TİKA tarafından tadilatı ve donanımı gerçekleştirilerek kurulan Türk Dünyası Kültür ve Eğitim Mutfağında öğrencilerin uluslararası standartlarda eğitim almalarının yanısıra, yetişkinlere yönelik düzenlenecek ücretsiz meslek edindirme kursları ile Kırgızistan turizmine ve ekonomisine katkı sağlanması hedefleniyor.

Çalışma ziyareti kapsamında söz konusu projeyi yerinde inceleyen TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Ümit Naci Yorulmaz’a, TİKA Bişkek Program Koordinatörü Osman Usta eşlik etti. Ziyarette, Uluslararası Tokmomotov Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Aycamal Kantoroeva, Türk Dünyası Kırgız – Türk Prof. Dr. Turan Yazgan Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Çağrı Ergezer ile Türkiye Türkçesi Öğretim Merkezi’nin (TTÖMER) Celalabad’da görevli öğretmenleri hazır bulundu.

Öğretmenlerin Türk Dünyası Kültür ve Eğitim Mutfağında hazırladıkları birbirinden lezzetli Türk yemeklerinin de sunulduğu ziyaret esnasında konuşan TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Ümit Naci Yorulmaz, Türk Dünyası Kültür ve Eğitim Mutfağı’nın Kırgızistan ve Türkiye arasındaki dostluk köprülerinden biri olacağına inandığını belirtti. Yorulmaz, burada eğitimlerini alacak öğrenci ve yetişkinlerin Kırgızistan turizmine ve ekonomisine ciddi kattılar sağlayacağını dile getirdi.

Üniversitenin Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Aycamal Kantoroeva ise yaptığı konuşmada, tesisin üniversitelerine kazandırılması dolayısıyla duyduğu memnuniyeti dile getirerek, TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Enstitü Müdürü Doç. Dr. Çağrı Ergezer de, Kültür ve Eğitim Mutfağı kurulmadan önce pratik eğitimi çeşitli otellerin mutfaklarında yaptıklarını bunun hem maliyetli olduğunu hem de arzu ettikleri verimi alamadıklarını kaydederek, öğrencilerinin uluslararası standartlarda eğitim imkânına kavuşmasından dolayı çok memnun olduklarını belirtti.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Kosova’da Tecrübe Paylaşımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kosova'da “Kosova Veteriner Hekimler Odası ile Tecrübe Paylaşımı Programı” kapsamında, “Kedi ve Köpeklerde Çağdaş Cerrahi Kısırlaştırma Metotları”, “Türkiye'de Sokak Köpeklerinin Yönetimi İçin Uygulanan Politikalar ve Ötenazi Kriterleri”...