Haberler

24 Kasım 2017

TİKA Kırgızistan’da Eğitime Destek Vermeye Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, (TİKA) Kırgızistan Ceza İnfaz Kurumları Müdürlüğünde çalışan personelin çocuklarının yararlandığı kreşe donanım desteğinde bulundu.  

TİKA, faaliyet gösterdiği coğrafyalarda gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Kırgızistan Ceza İnfaz Kurumları Müdürlüğünde çalışan personelin çocuklarının yararlandığı kreşe donanım desteğinde bulunuldu.   

Bişkek’e 20 kilometre uzaklıktaki Moldonovka köyünde yer alan 1 numaralı cezaevinde görevli olan personellerin çocuklarına hizmet veren kreşin açılış törenine TİKA Başkan Danışmanı Kamil Kolabaş, TİKA Bişkek Koordinatörü Ali Muslu, Ceza ve İnfaz Kurumu Başkanı Taalaybek Caparov, cezaevi müdürü Askat Egemberdiev katıldı.

Açılış konuşmasında Koordinatör Muslu, hapishanelerde çalışan personelin zor şartlar altında fedakarlık göstererek görev yaptıklarını, çocuklarının yaşam ve eğitim koşullarının mümkün olduğunca desteklenmesi gerektiğini düşündüğünü ve bu amaçla destek olunduğunu söyleyerek TİKA’nın eğitim alanındaki diğer faaliyetlerine değindi.

Taalaybek Caparov ise daha önce Kadın mahkumlar için TİKA’nın destek verdiği dikiş atölyesinde üretim yapıldığını ve kadın mahkumların hem üretime katkı sağladıklarını hem de aileleri için gelir elde etttiklerini söyleyerek verilen destekten dolayı Türkiye’ye teşekkürlerini iletti. Kreş Müdürü Vera Efimovna ise kendi imkanları ile hizmet verilen kreşde 1966’dan beri görev yaptığını belirterek kreşin ilk kez böylesine bir destek gördüğünü belirtti. Konuk heyet çocuklara çeşitli hediyeler sunarken, kreşte eğitim gören çocukların hazırladığı gösteriler de ilgi ile izlendi. 

Sonraki Haber

Afganistan’a Sağlık Alanında Destek Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Afganistan’da sağlık alanında desteklerine devam ediyor. Şibirgan Afgan-Türk Dostluk Çocuk Hastanesi, 2005 yılından bu yana TİKA tarafından işletilmekte olup, Afganistan’ın kuzey bölgesinde yer alan tek çocuk hastanesi olma...