Haberler

24 Kasım 2017

Afganistan’a Sağlık Alanında Destek Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Afganistan’da sağlık alanında desteklerine devam ediyor.

Şibirgan Afgan-Türk Dostluk Çocuk Hastanesi, 2005 yılından bu yana TİKA tarafından işletilmekte olup, Afganistan’ın kuzey bölgesinde yer alan tek çocuk hastanesi olma özelliği taşıyor. 105 yatak kapasiteli Şibirgan Afgan-Türk Dostluk Çocuk Hastanesi, teknolojik tıbbi cihazlar ile donatıldı. Ayrıca bölgede çocuk cerrahi bölümüne sahip olan hastanede tedaviye gelen hastalara nitelikli sağlık hizmeti sunulması ile birlikte hastaların ilaçları da ücretsiz olarak karşılanıyor.

Hastane de 30’u doktor olmak üzere toplam 142 görevli personel çalışıyor. Hastane bünyesinde yatarak tedavi gören günlük ortalama hasta sayısı 160 iken ayakta tedavi edilen hasta sayısı 600’ü buluyor. Hastane 24 saat acil servis hizmeti sunuyor. Şibirgan Afgan-Türk Dostluk Çocuk Hastanesi’nde faaliyete başladığı tarihten bugüne kadar (2005- Ekim 2017)  yaklaşık  1.852.945 kişiye sağlık hizmeti verildi.

2017 yılı içerisinde hastaneye beş oda iki tuvalet ve bir aşı odasından oluşan poliklinik ilave edildi. Afganistan'da  devam eden iç çatışmalardan dolayı sağlık alt yapısı çöktüğü ve yetersiz hale geldiği  için en çok çocuklar ve kadınlar zarara uğramış durumda. Şibirgan Afgan-Türk Dostluk Çocuk Hastanesi’nin faaliyete başladığından bu yana bölgede çocuk ölüm oranı azaldığı  da görüldü.

Hastanede iyi ve kaliteli sağlık hizmetleri  ücretsiz sunulduğu için  Afganistan’ın kuzey bölgesindeki vilayetlerden de hastalar müracaat etmekte olup;  gün geçtikçe hasta sayısı  artıyor. Tedavi görüp şifa bulan hastaların aileri hastanede ücretsiz tedavi gördükleri ve ilaçların ücretsiz karşılandığı için  gayet menun olduklarını belirtiyorlar.

TİKA tarafından 2005 yılından bu yana Afganistan’nın kuzeyinde Meymene İl Hastanesi, Talokan ve Hoca Bahauddin Ana Çocuk Sağlığı Klinikleri ve Faryab Ebe Okulunun işletimi sağlanıyor.  Bölgede, lokal çatışmaların olduğu, savaşın hala sıcaklığını kuruduğu bir alan olduğundan çatışmalarda yaralanan  birçok kişi de bu hastanelerden yararlanıyor.

Bunların yanında TİKA tarafından BHC, CHC kliniklerinin yapımı yanında sağlık kuruluşlarına tıbbi sarf ve malzeme desteği sağlanıyor.

Sonraki Haber

Romanya Ovidius Üniversitesine Ordinariyus Prof. Dr. Cahit Arf Kütüphanesi Hizmete Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Romanya- Köstence Ovidius Üniversitesi’nde tadilat ve donanımını gerçekleştirdiği Matematik Kütüphanesi’ne Prof. Dr. Cahit Arf, Türk Romen Matematik Araştırmaları Laboratuvarına ise Romen Matematikçi Grigore Moisil’in isimleri verildi. TİKA...