Haberler

17 Mayıs 2022

TİKA, Kazakistan’daki Lisede Robotik Kodlama Atölyesi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Almatı şehrinde bulunan Özel 1 No’lu Talgar Yatılı Lisesinde Robotik Kodlama Atölyesi (sınıfı) kurdu.

Dünya genelinde “kendin yap” sloganı ile önemi artan Robotik Kodlama Atölye projeleri öğrencilerin ve araştırmacıların projelerini gelişen çağın gereksinimlerine göre gerçekleştirmesine destek oluyor. Öğrenci nüfusu ortalaması bakımından ciddi bir potansiyele sahip olan ve bu alanda önemli ölçüde ihtiyacın bulunduğu Kazakistan Cumhuriyeti’nde, robotik alanında ciddi atılımlar yapılması alanında Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından önemli destek veriliyor.

Teknoloji alanındaki uluslararası arenada göstermiş olduğu bilgi, beceri ve yeterlilikleri ile bölgede örnek alınan ülke konumunda bulunan Türkiye’nin bu alandaki tecrübesini paylaşmak amacıyla TİKA, Almatı şehrine 40 km uzaklıkta Talgar kasabasında bulunan, Ahıska Türklerinin yoğun olarak yaşadığı ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla TİKA tarafından 2011 yılında yapımı tamamlanan Özel 1 No’lu Talgar Yatılı Lisesinde Robotik Kodlama Atölyesi (sınıfı) kurdu.

413 öğrencinin eğitim aldığı lisede gerçekleştirilen proje ile öğrencilerinin teknolojik alandaki bilgi, beceri ve yeterliliklerinin artırılması amaçlanıyor.

Sonraki Haber

“II. Uluslararası Kafkasya’nın Geleceği Kongresi” TİKA İşbirliğinde Ankara’da Düzenlendi

II. Uluslararası Kafkasya’nın Geleceği Kongresi Stratejik Düşünce Enstıtüsü (SDE) ile Türk işbirliği Koordinasyon Ajansı (TİKA) işbirliğinde "ll.Uluslararası Kafkasya'nın Geleceği Kongresi" Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Açılış Konuşmasını SDE Başkanı Doç. Dr. Güray Alpar ve...