Haberler

14 Kasım 2014

TİKA Karadağ Proje ve Faaliyetleri Tanıtım Toplantısı Podgoritsa'da Gerçekleştirildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Podgoritsa Program Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen TİKA Karadağ proje tanıtım toplantısı, Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’da gerçekleştirildi.

TİKA tarafından Karadağ’da sürdürülen projelerin değerlendirilmesi ve tanıtımının yapılması amacıyla düzenlenen basın toplantısına, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik’in yanı sıra, Karadağ Başbakan Yardımcısı Rafet Husoviç, Karadağ Meclis Başkanı Yardımcısı Sulyo Mustafiç, Karadağ İslam Birliği Başkanı Rıfat Feyziç, Türkiye’nin Podgoritsa Büyükelçiliği temsilcileri, Belediye Başkanları, Bakanlıkların üst düzey yetkilileri ile Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri katıldı.

Basın toplantısında konuşan TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Çevik, 2007 yılında başkent Podgoritsa’da TİKA olarak faaliyetlere başladıklarını belirterek, TİKA’nın ülke genelinde altyapı, sağlık, eğitim ve kültür alanları başta olmak üzere hemen her alanda 185 proje gerçekleştirdiğini söyledi.

Türkiye’nin dünya genelinde 2013 yılı içerisinde 3,3 milyar dolar değerinde yardım yaptığını kaydeden TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Çevik, “TİKA, hiçbir milletin mensubiyetine bakmaksızın yardım faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Bugüne kadar TİKA olarak ihtiyaç olan her yerde bulunduk ve bugünden sonra da bulunacağız” şeklinde konuştu Balkan coğrafyasının her köşesinde hizmet verdiklerini de sözlerine ekleyen Daire Başkanı Dr. Çevik, bölge ülkelerinden Bosna Hersek ile Sırbistan’a sel felaketinde yardım eden ilk kuruluşun da TİKA olduğunu vurguladı.

Projelerin tanıtım sunumunu yapan TİKA Podgoritsa Koordinatörü Mustafa Yazıcı ise Karadağ’da TİKA tarafından gerçekleştirilen projelerin ağırlıkla sağlık ve eğitim alanında olduğunu belirterek, 2015 yılı içerisinde de eğitim ve sağlık projelerine ağırlık vereceklerini, bunlarla beraber Karadağ’daki ortak kültürel mirasımızın korunması konusunda da tarihi eserlerin restorasyon ve bakımlarının yapılacağını kaydetti. 2014 yılı içerisinde 23 proje tamamlandığını ve 9 projenin de yıl sonuna kadar tamamlanacağını söyleyen Koordinatör Yazıcı, 2015 yılı ilk yarısında da Karadağ’ın en büyük hastanesi konumundaki Karadağ Klinik Merkezi’nin tadilat ve donanımını tamamlayıp hizmete açacaklarını kaydetti. Program, düzenlenen kokteyl ile sona erdi.

Sonraki Haber

Arnavutluk'ta Diyabetik Çocuklar ve Gençler Derneği'ne Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Arnavutluk’ta Diyabetik Çocuklar ve Gençler Derneği tarafından düzenlenen Dünya Diyabet Günü etkinliğine destek verildi. Toplum sağlığına verilen önem doğrultusundaki hassasiyetini devam ettiren TİKA, Arnavutluk’ta şeker hastalığı olan çocuklar...