Haberler

14 Kasım 2014

Kenya Garissa Eyaleti Valisi ve Beraberindeki Heyetin Çalışma Ziyaretine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın katkılarıyla Kenya Garissa Eyaleti Valisi ve beraberindeki heyete çalışma ziyareti düzenlendi.

TİKA, Kenya’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede TİKA’nın katkılarıyla Kenya Garissa Eyaleti Valisi ve beraberindeki heyete çalışma ziyareti düzenlendi. 2012 yılında Kenya Program Koordinatörlüğü’nün açılması ile beraber Somali asıllı Müslümanların yaşadığı Kuzeydoğu Kenya Bölgesi Garissa Eyaleti ve Masalani şehrinde proje hazırlıkları başlatılan ve 2014 yılı itibari ile tamamlanan Ijara Bölge Hastanesi Hamile Kadınlar Sağlık Merkezi, Garissa Bölge Hastanesi’ne Medikal Ekipman Hibesi projeleri kapsamında Kenya’ya resmi bir çalışma ziyareti gerçekleştiren TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’ın davetine icabetle Kenya Garissa Eyaleti Valisi Nathif. J. Adam ve beraberindeki heyet Türkiye’ye resmi bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Söz konusu ziyarette Kenya Delegasyonu TİKA, Diyanet İşleri Başkanlığı, Yurt Dışı Türkler Başkanlığı, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Et ve Süt Kurumu, TOKİ Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bir çalışma ziyaretinde bulundu.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam tarafından kabul edilen Garissa heyeti TİKA tarafından 2012 yılından itibaren bölgelerine yönelik bölgesel kalkınma projeleri nedeniyle teşekkür ederek, katı atık depolama, şehir su ve kanalizasyon şebekesinin yenilenmesi, tarım ve hayvancılık alanında ikili işbirliğine devam edilmesinin uzun yıllardır Kenya merkezi hükümetlerince ihmal edilen Garissa Eyaleti’nin kalkınması için kritik olduğunu dile getirdi. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ise yaptığı konuşmasında, Kuzeydoğu Kenya Eyaleti’nin bölgesel ve özelde kalkınma çabalarına katkı vermekten mutlu olduklarını, Garissa Eyaleti ve Masalani şehrine yaptıkları açılış ziyaretlerinde bölge halkının yaşadıkları sıkıntılara şahit olduklarını söyledi. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Garissa Eyaletinin tarım, hayvancılık başta olmak üzere katı atık ve şehir su şebekesinin yenilenmesi konusunda kalkınma işbirliği çalışmalarının devam edeceğini vurguladı.

Garissa Eyaleti heyetini kabul eden Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ise Eyalette yaşanan dini eğitim ile ilgili altyapı ve din adamlarının yetişmesine yönelik çalışmalara katkı vermekten mutluluk duyacaklarını, bu amaçla Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan bir heyetin bölgede inceleme yapmak üzere görevlendirileceğini dile getirdi.

Yurt Dışı Türkler Başkan Yardımcısı Mehmet Köse tarafından kabul edilen Garissa Heyeti bölgelerinde karşı karşıya kaldıkları insan kaynakları probleminin çözümüne yönelik çalışmalarda Türkiye Bursları Programı’nın kilit bir rol oynayacağını dile getirdi. Yurt Dışı Türkler Başkan Yardımcısı Köse, yaptığı konuşmasında ve anılan Başkanlıkça yapılan sunumda ise söz konusu burslarla ilgili koşullar hakkında anılan heyete bilgi verildi.

TOKİ Başkanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yapılan ziyarette Garissa Eyaletinin toplu konut, çevre düzenlemesi, şehir master planları konusu ele alınarak anılan Eyalet’e teknik yardım yapılabileceği dile getirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce yaptığı konuşmasında Kenya’ya yaptığı ziyarette TİKA tarafından gerçekleştirilen Katı Atıkla Mücadele Projesi kapsamında yaptığı 6 adet çöp kamyonu ve 400 adet çöp konteyneri hibesi programına katılmaktan oldukça mutlu olduğunu dile getirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce, bakanlıklarınca Garissa heyetine yapılacak sunumda Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bilgi birikimi ve tecrübelerinin anılan heyete aktarılacağını ve Garissa Eyaletinin çevre ve şehircilik alanında yapacakları çalışmalara katkı vereceklerini ifade etti.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından da kabul edilen heyet Garissa Eyaleti’nde Türk işadamları ve sanayicileri için potansiyel iş ve ticaret imkânları hakkında bir sunum yapıldı. İBB tarafından organize edilen ve İBB Başkanı Danışmanı İsmail Hakkı Turunç yönetiminde gerçekleştirilen çalışma ziyaretinde ise sırasıyla, İBB Proje ve Yatırımları Bilgilendirme Merkezi, İBB Atık Yönetim Müdürlüğü ve Baruthane Katı Atık Aktarma Merkezi, İSTAÇ A.Ş. Odayeri Atık Tesisleri, İSKİ Genel Müdürlüğü, Kağıthane İçme Suyu Arıtma Tesisleri, Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), İtfaiye Daire Başkanlığı ziyaret edildi. Söz konusu ziyarette anılan kurum ve kuruluş en üst düzey yetkililerince sunumlar yapılarak brifingler verildi. Saha ziyaretleri ile ise mahallinde Türkiye’nin katı atık, içme suyu arıtma, itfaiyecilik ve afet yönetimi konusundaki bilgi birikimi, tecrübesi, teknolojisi Garissa heyetine aktarıldı.

Garissa Eyaleti Valisi Adam yaptığı konuşmasında, 2013 yılında Kenya’da yürürlüğe giren yeni anayasa ile Eyalet sistemine geçtiklerini, bunun uzun yıllardır ihmal edilmiş Garissa Eyaleti için büyük bir aşama olduğunu söyledi. Garissa Eyaleti Valisi Adam, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’ın davetine icabetle gerçekleştirdiği ziyaretin eyaletin kalkınması adına yapacakları çalışmalara doğru çözümler ile başlama adına çok önemli olduğunu, İBB Başkanı Danışmanı Turunç yönetiminde gerçekleştirilen çalışma ziyaretinde ise doğru çözümleri yerinde gördüklerini, bu ziyaretin kendisine ve ekine bir vizyon sağladığını ifade ederek teşekkür etti.
 

Sonraki Haber

Arnavutluk'ta Diyabetik Çocuklar ve Gençler Derneği'ne Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Arnavutluk’ta Diyabetik Çocuklar ve Gençler Derneği tarafından düzenlenen Dünya Diyabet Günü etkinliğine destek verildi. Toplum sağlığına verilen önem doğrultusundaki hassasiyetini devam ettiren TİKA, Arnavutluk’ta şeker hastalığı olan çocuklar...