Haberler

08 Kasım 2022

TİKA, Karadağ’da Arıcılığın Geliştirilmesine Yönelik Desteklerine Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Karadağ’da faaliyet gösteren Arıcılar Birliği üyeleri arasından, polen üretim kapasitesine sahip olan 65 arıcıya polen tuzaklı PVC kovan dip tahtası temin edildi.

TİKA tarafından Karadağ’da kırsal alanda yaşayan üreticilerin gelir seviyesinin iyileştirilmesi, tarım istihdamına katkı sağlanması ve tarımsal üretimin verimliliğinin arttırılması ile büyük şehirlere yönelik göçün azaltılması amacıyla birçok proje ve faaliyet gerçekleştirilmektedir.

Bu doğrultuda TİKA tarafından Karadağ Arıcılar Örgütleri Federasyonu (SPOCG) iş birliğiyle gerçekleştirilen “Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi” hayata geçirilerek 2017 yılından itibaren 65 aileye arı kovanı ve ekipman desteği sağlandı. Ayrıca, SPOCG ve Karadağ Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle arıcılığın teşvik edilmesi amacıyla 2021 yılında düzenlenen 6 aylık arıcılık eğitim programını başarıyla tamamlayan katılımcılara “Başlangıç Destek Paketi” sağlandı.

Arıcılık ürünlerinin çeşitlendirilmesi, yeni ürünlerle katma değer yaratılarak arıcılığın ekonomiye olan katkısının artırılması amacıyla TİKA tarafından, Karadağ’da polen üretimini desteklemek için ülke genelinde faaliyet gösteren 39 Arıcılar Birliği üyeleri arasından belirlenen 65 arıcıya, 10’ar adet “Polen Tuzaklı PVC Kovan Dip Tahtası” temin edildi.

Karadağ Arıcılar Örgütleri Federasyonu Başkanı Radule Miljaniç, proje ilgili; Türkiye’ye teşekkürlerini sunarak verilen desteğin kendileri için çok değerli olduğunu belirtti. TİKA ile uzun yıllar devam eden işbirliğinden dolayı memnuniyetini dile getiren Miljaniç, son projeyle arıcıların bal üretimi yanı sıra polen üretimine yönelmeleri hem arıcılığın gelişmesini hem de aile ekonomileri için ek gelir kaynağı oluşturmasını beklediklerini ifade etti.

Karadağ’ın her bölgesinden gelen arıcıların katılımıyla düzenlenen dağıtım töreninde konuşan TİKA Podgoritsa Koordinatörü Abdurrahman S. Toprak, TİKA’nın Karadağ’da tarım ve hayvancılık alanlarında çok sayıda projeyi hayata geçirdiğini belirterek, temin edilen 650 adet polen tuzaklı PVC kovan dip tahtası ile Karadağ’ın farklı bölgelerinde yaşayan aileler için alternatif ürün elde etme olanağı oluşturularak arı ürünlerinin çeşitliliğinin arttırılmasına katkı sağlanmasının amaçlandığını ifade etti. Arıcılığa elverişli olan bölgelerde önümüzdeki dönemde ileri seviye eğitimlerin düzenlenmesinin planlandığını belirtti.

Sonraki Haber

Orta Asya’dan Anadolu’ya Türk Kültürü Uluslararası Sosyal Bilimler Sempozyumu’na TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle düzenlenen Orta Asya’dan Anadolu’ya Türk Kültürü Uluslararası Sosyal Bilimler Sempozyumu sona erdi. TİKA, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı (YTB), Siirt...