Haberler

09 Kasım 2022

Orta Asya’dan Anadolu’ya Türk Kültürü Uluslararası Sosyal Bilimler Sempozyumu’na TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle düzenlenen Orta Asya’dan Anadolu’ya Türk Kültürü Uluslararası Sosyal Bilimler Sempozyumu sona erdi.

TİKA, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı (YTB), Siirt Üniversitesi ile Kırgızistan-Manas Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen “Orta Asya’dan Anadolu’ya Türk Kültürü Uluslararası Sosyal Bilimler Sempozyumu” sona erdi.

02 – 05 Kasım 2022 tarihleri arasında Siirt Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonunda gerçekleştirilen sempozyuma Türk dili, tarihi ve kültürü üzerine araştırmalar yapan Türkiye, Rusya ve Orta Asya’daki pek çok Türk Cumhuriyetleri’nden akademisyenler ile araştırmacılar katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını Siirt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cahit Pesen gerçekleştirdi.  Pesen, “Evrensel değerler ışığında çağın gerektirdiği gibi bilimsel bir anlayışla bu sempozyumun gerçekleşmesindeki emeklerinden dolayı sayın rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak ve Kırgızistan-Manas Üniversitesi Rektörüne; ilgilerinden dolayı, TÜRKSOY, TİKA ve Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığına teşekkür ediyorum.” dedi.

Sempozyumun Onur Konuğu olan Kırgız Tarihçisi ve Gazeteci Prof. Dr. Tınçtıkbek Çorotegin, “Eski Türk Toplumu Hiyerarşisinde Teñir-Qut, Qağan, Beg ve Qatun vs.” üzerinde değerlendirmede bulunarak açılış oturumunu gerçekleştirdi.

Sempozyumun son gününde yabancı akademisyenler ve araştırmacılar, Siirt şehri ve yöresi haricinde kentin önemli kültür merkezleri olan; Mor Gabriel Süryani Manastırı, Midyat Konağı, Mardin Kasımiye Medresesi, Mardin Müzesi ve Mardin Çarşısı’nı ziyaret etti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Lübnan’a Eğitimde Kapasite Geliştirme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Lübnan'da eğitim faaliyetlerini sürdüren Kavaşra Lisesi'ne kapasite artırma desteğinde bulundu. Lübnan'ın kuzeyindeki, çoğunluğu Türkmen yaklaşık 4 bin nüfuslu Kavaşra beldesinde 2008 yılında Türk Kızılay’ı tarafından yapımı tamamlanan ve...