Haberler

17 Haziran 2021

TİKA, Karabağ Savaşı Şehit ve Gazilerinin Çocukları İçin Yaz Okulu Düzenledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Karabağ savaşı şehit ve gazilerinin çocukları için yaz okulu düzenledi. Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliğinde, yaz okuluna katılacak çocuklar için uğurlama töreni düzenlendi

27 Eylül – 10 Kasım 2020 tarihleri arsında yaşanan ve Azerbaycan’ın zaferi ve toprak bütünlüğüne kavuşmasıyla ile sonuçlanan Vatan Savaşı’nda tarih yazan kahraman şehit ve gazilerin çocuklarının yaşadığı acıyı bir nebze olsun hafifletmek, yaz tatillerini çeşitli etkinliklerle renklendirmek için TİKA tarafından 30 şehit ve gazi çocuğu için 2 haftalık yaz okulu organize edildi.

Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçiliğinde yaz okuluna katılacak çocuklar için Büyükelçi Cahit Bağcı ve TİKA Koordinatörü Teoman Tiryaki’nin katılımıyla uğurlama töreni düzenlendi.

Uğurlama töreninde konuşan Büyükelçi Cahit Bağcı, vatanın bölünmezliği, toprak bütünlüğü uğruna canlarını ortaya koyan kahraman vatan evlatlarını bir kez daha anarak, onların tarih yazdığını, emaneti olan bu vatana yeni nesillerin sahip çıkması gerektiğini vurguladı.

Yaz kampı katılımcılarına, kamp boyunca çeşitli eğitici etkinliklerde ve daha sonra eğitimlerinde kullanmak üzere tablet bilgisayarlar hediye edildi. Törenin ardından şehit ve gazilerin çocukları yaz okulunun düzenleneceği Oğuz bölgesine uğurlandı.

Azerbaycan’ın doğal güzelliklere sahip dağlık bölgelerinden birisi olan Oğuz bölgesinde düzenlenecek yaz okulu süresince eğlenceli bilgi yarışmaları, şiir, resim ve spor aktiviteleri gerçekleştirilecek, gönüllülük bilincinin aşılanması ve zararlı alışkanlıklardan korumak amaçlı seminerler gerçekleştirilecek, bölgenin tarihi turistik mekânlarına ziyaretler yapılacak. Çocuklara yaz kampında Azerbaycan ve Türkiye arasındaki kardeşlik bağlarını anlatan, Türkiye’nin kültürü, edebiyatı ve tarihi ile ilgili seminerler verilecek.

 

Sonraki Haber

TİKA ve AA’dan Yeni Nesil Habercilik Temel ve İleri Seviyeye Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Anadolu Ajansı Haber Akademisi iş birliğinde gerçekleştirilen “Çevrim İçi Yeni Nesil Habercilik Temel ve İleri Seviye Eğitim Programı” başarıyla tamamlandı. Türkiye’nin birçok alandaki başarılı uygulamalarını ve tecrübelerini...