Haberler

01 Nisan 2020

TİKA Kabil Üniversitesin’de Araştırma ve Uygulama Bahçesi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’da Kabil Üniversitesi, Ziraat Fakültesine kurulan bahçeye Türkiye’den götürülen 10’un üzerinde tür içeren kiraz, erik ve şeftali fidanları dikildi.

Afganistan Kabil Üniversitesi Ziraat Fakültesine Meyvecilik Araştırma ve Uygulama Bahçesi kurulumuna ilişkin Protokol TİKA Kabil Koordinatörü Sn. Zühtü Çal ve Ziraat Fakültesi Dekanı Sn. Ghulam Rasul Faizi tarafından 15 Mart 2020 tarihinde imzalanmıştı. Protokol çerçevesinde Türkiye’den götürülen 10’un üzerinde tür içeren kiraz fidanı ve yine farklı türdeki erik ve şeftali fidanları Araştırma ve Uygulama Bahçesi’ne dikildi.

Halkın önemli geçim kaynaklarından biri olan tarım sektöründen yapılan bu proje ve Araştırma ve uygulama yapılacak kiraz erik ve şeftali üretiminin ülke genelinde yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Meyvecilik Araştırma ve Uygulama Bahçesi dikimi sonrasında Türkiye den gelecek uzmanlarla birlikte çeşitli eğitim faaliyetleri düzenlenmesi de planlanıyor.   

Sonraki Haber

TİKA, Meksika’da Gösteri Merkezi Açtı

Meksika’nın başkenti Meksiko'nun en büyük belediyesi olan Tlalpan'da bulunan ve kullanılmayan bina, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yeniden tasarlanarak, tadilat ve donanımın ardından “CAPADOCIA” ismiyle hizmete açıldı. Yaklaşık 1.000m2 kapalı alana sahip merkezde...