Haberler

14 Ağustos 2014

TİKA ile Koıca Arasında İşbirliği Protokolü

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ile Kore Uluslararası İşbirliği Ajansı, Filistin, Kamboçya, Myanmar ve Pakistan’a ortak yardım faaliyetleri düzenleyecek.

Filistin, Kamboçya, Myanmar ve Pakistan’a ortak yardım faaliyetler düzenlenmesi kapsamında TİKA VE KOICA arasında yeni bir işbirliği protokolü imzalandı. TİKA ile KOICA arasındaki işbirliği mutabakatı, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ile KOICA Başkanı Young-Mok Kim’in katıldığı imza töreni ile gerçekleştirildi. TİKA’nın Ankara Ulus’taki merkezinde düzenlenen imza töreninde Güney Kore ve Türkiye arasındaki köklü dostluk ilişkileri çerçevesinde, ortak somut kalkınma işbirliği çalışmalarına temel teşkil edecek mutabakata taraflar imza attı. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, TİKA ile aynı yıllarda kurulan ve üçüncü ülkelere yönelik ortak çalışmalar yürüttükleri KOICA ile imzalanan iyi niyet anlaşması çerçevesinde Filistin, Myanmar, Kamboçya ve Pakistan’da ortak projeler gerçekleştireceklerini söyledi.

KOICA’nın yardım projelerinde önemli tecrübeleri olduğuna dikkati çeken TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, TİKA ve KOICA’nın uluslararası alanlardaki tecrübelerini ortaklaşa kullanmak üzere protokol imzalandığını kaydetti. Ortadoğu’da yaşanan dramatik gelişmelerle ilgili KOICA Başkanı ile görüş alışverişinde bulunduklarını belirten TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, TİKA olarak bölgede yaşananlar ile yürüttükleri faaliyetler hakkında KOICA Başkanı Young-Mok Kim’e bilgi verdiklerini söyledi.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, bundan sonraki süreçte uluslararası alanda daha etkin ve verimli çalışmalarla birliktelik mesajı verebilecekleri projelerin olacağını kaydetti. Mutabakat Zaptı çerçevesinde, TİKA ve KOICA’nın uluslararası alanda kalkınma hedefleri doğrultusunda, küresel fakirliğin azaltılması, sürdürülebilir kalkınma ve 2015 sonrası hedeflere ulaşılması ve Busan kalkınma prensiplerine ulaşılması amacıyla öncelikli olarak Filistin, Kamboçya, Myanmar ve Pakistan ülkelerine yönelik yeni işbirliği olanaklarının geliştirilmesinin hedeflendiği bildirildi.

Türkiye gibi Kore’nin de yardım alan bir ülke statüsünden yardım veren ülke statüsüne geçmesi, iki ülkenin dış yardımlarda artan görünürlüğü ve etkinliği uluslararası kalkınma camiasında takdirle karşılandığı ve Kore’nin 2009’da OECD Kalkınma Yardımları Komitesi’ne (DAC) üye olması, Türkiye’nin de DAC’a üyelik için davet edilmesi bahse konu işbirliğini daha da anlamlı hale getirdiği belirtildi. Ayrıca söz konusu işbirliği ile iki ülkenin sağlamış olduğu yardımların farklı bir boyuta taşınacağı vurgulandı. TİKA ile KOICA arasında 2011’de iki ülkenin kalkınmakta olan ülkelere yönelik işbirliği alanları konusunda Mutabakat Zaptı imzalanmıştı.

Sonraki Haber

Türkiye'den, Gazzeliler'e Prefabrik Konut

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından, evleri yıkılan Gazzeliler için bin adet prefabrik konut inşa edilecek. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, Türkiye olarak, Gazze’nin yaralarının sarılması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla derhal...