Haberler

31 Ağustos 2021

TİKA ile AMEXCID'den Haiti'ye 10 Ton İnsani Yardım

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Meksika Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (AMEXCID) ile iş birliğinde depremde zarar gören Haiti'ye 10 ton gıda ve hijyen malzemesi desteğinde bulundu.

Haiti'yi 14 Ağustos'ta sallayan 7,2 büyüklüğündeki deprem, ülkede çok sayıda ölüm, yaralanma ve büyük hasarlar meydana getirmişti.

Yürütülen İnsani Yardım Projesi kapsamında TİKA, Haiti'ye gönderilmek üzere AMEXCID yetkililerine 1000 koli içerisinde pirinç, fasulye, mercimek, yağ ve hijyen malzemelerinden oluşan 10 ton insani yardım malzemesi teslim etti.

Yardım malzemelerinin teslimi törenine Türkiye'nin Meksika Büyükelçisi Tahsin Timur Söylemez, AMEXCID Direktörü Dr. Laura Elena Carrillo Cubillas, AMEXCID yöneticileri ve TİKA Meksika Koordinatörü Fatih Abdi Çetin katıldı.

"Türkiye ve Meksika'nın pek çok ortak yönü var"

Yaptığı konuşmada Türkiye ve Meksika'nın pek çok ortak yönü olduğuna dikkat çeken Büyükelçi Söylemez, özellikle Haiti'ye ihtiyaç duydukları ve yaşadıkları zor zamanlarda destek olunduğu, yürütülen ortaklaşa desteğin Meksika ve Türkiye arasında yürütülen ikili ilişkileri açısından tarihi bir gün olduğunu dile getirdi.

Meksika Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan basın açıklamasında ise TİKA ve AMEXCID arasında uluslararası işbirliğinin devam edeceğine vurgu yapıldı.

TİKA tarafından sağlanan koliler, Meksika Hava ve Deniz Kuvvetleri aracılığıyla Haiti’ye askeri uçaklarla ulaştırılarak, Haiti Hükümeti Sivil Koruma Birimleri tarafından halka dağıtıldı.

Sonraki Haber

Bosna Hersek’in Mesleki Eğitim Altyapısına TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Bosna Hersek’in üretim şehri Zenitsa’da faaliyet gösteren Mladost meslek lisesi tekstil bölümü bünyesindeki uygulama atölyelerini yenileyerek donanım desteği sağladı. Bosna Hersek’in dördüncü büyük şehri olan Zenitsa sahip olduğu sanayi...