Haberler

01 Eylül 2021

Bosna Hersek’in Mesleki Eğitim Altyapısına TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Bosna Hersek’in üretim şehri Zenitsa’da faaliyet gösteren Mladost meslek lisesi tekstil bölümü bünyesindeki uygulama atölyelerini yenileyerek donanım desteği sağladı.

Bosna Hersek’in dördüncü büyük şehri olan Zenitsa sahip olduğu sanayi kapasitesi ile üretim alanında ön plana çıkıyor. Özellikle metal ve tekstil alanlarında üreticilerin yoğunlaştığı bölgede ara eleman yetiştirilmesine yönelik meslek liseleri ve eğitim atölyeleri faaliyet gösteriyor. 4 Nisan 1941 yılında kurulan Zenitsa Mladost Meslek Lisesi, trafik (sürüş eğitimi), inşaat, elektroteknik, tekstil ve kuaförlük alanlarında ihtiyaç duyulan ara eleman yetiştirilmesine önemli katkılar sunuyor.

Toplam 464 öğrencinin eğitim aldığı ve 90 eğitimcinin görev yaptığı okul, yeterli iş imkânı ve yetişmiş eleman eksikliğinin aşılmasına yönelik önemli katkılar sunuyor. Özellikle tekstil bölümünden mezun olan öğrencilerin bölgede bulunan fabrikalar ve atölyelerde iş bulabilmeleri nedeniyle okulun tekstil bölümü, öğrenciler ve veliler tarafından rağbet görüyor.

Eğitim kalitesinin arttırılması amacıyla proje yürüten TİKA, Mladost meslek lisesi tekstil bölümü bünyesindeki uygulama atölyelerini yenileyerek modern ekipmanlarla donattı.

Tadilatı ve donanımı gerçekleştirilen tekstil uygulama atölyelerinin teslim törenine T.C.  Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, Zenitsa-Doboy Kantonu Eğitim, Bilim, Kültür ve Spor Bakanı Spahija Kozliç, Ticaret Odası Başkanı Diana Babiç, TİKA Saraybosna Koordinatörü Muhammed Ünal, üretim atölyelerinde görevli öğretmen, öğrenciler ve basın mensupları katıldı.

Büyükelçi Girgin törende yaptığı konuşmasında, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta Bosna Hersek’e yaptığı ziyarette Bosna Hersek’in ülkemiz için önemine vurgu yaptığını ve Türk askerinin 25 yılı aşkın süredir ikamet ettiği Zenitsa şehrinin iki ülke arasındaki ilişkilerde özel bir yere sahip olduğunu belirtti. Girgin, 80 yıllık bir geçmişe sahip okulun gelişimine TİKA aracılığıyla katkı sunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Zenitsa-Doboy Kantonu Eğitim, Bilim, Kültür ve Spor Bakanı Spahija Kozliç da konuşmasında; hayata geçirilen projenin TİKA’nın Zenitsa’da gerçekleştirdiği projelerden sadece biri olduğunu ve eğitim sistemine nasıl yardımcı olunabileceğine dair önemli bir örnek olduğunu ifade etti. Sağlanan destek için Türkiye Cumhuriyetine ve TİKA’ya teşekkür eden Kozliç, ülkemizin sahada görev yapan kuruluşları ile yeni projelerin hayata geçirilmesi için yakın çalışmalar içerisinde olduklarını belirtti.

Törende konuşan TİKA Saraybosna Program Koordinatörü Muhammed Ünal ise, gerçekleştirilen proje ile istihdam imkânı yüksek olan tekstil bölümünde ağırlıklı olarak eğitim alan kız öğrencilerin daha donanımlı yetişmesine ve iş hayatında daha çok yer almalarına katkı sağlanacağını söyledi. Daha iyi bir gelecek ve iş bulma amacıyla başka ülkelere göç etmek zorunda kalan genç nüfusun, ülkelerinde kalarak faydalı olabilecekleri ve kendilerine yetecek ekonomik özgürlüğü kazanabilecekleri duygusunun oluşturulmasına katkı sunacak projenin önemine değinen Ünal, ileri de bu alanda tecrübe aktarımına yönelik kapasite artırımı projelerine ağırlık verileceğini ifade etti.

Sonraki Haber

El Salvador Sağlık Personeline Kovid19 Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Acil Tıp Kapasite Artırma Programı (ATKAP) kapsamında, El Salvador İşbirliği Ajansı (ESCO) ve Sağlık ve Medeniyet Derneği iş birliğinde, El Salvadorlu sağlık personeline “Kovid-19 ile Mücadele Yöntemleri” uzaktan...