Haberler

21 Mayıs 2013

TİKA Heyetinden Vanuatu'ya Çalışma Ziyareti

Türkiye’nin Vanuatu’ya akredite Kanberra Büyükelçisi Reha Keskintepe’nin Vanuatu Devlet Başkanına güven mektubunu sunması vesilesiyle, Türk işbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Başkan Yardımcısı Harun Tuncer’in başkanlığındaki heyet Vanuatu’yu ziyaret ederek resmi temaslarda bulundu.

Ziyaret kapsamında, Dışişleri Bakanlığı ve TİKA işbirliğinde her yıl düzenlenen Genç Diplomatlar Programı’na Vanuatu’dan katılım sağlanmasına ilişkin protokol Vanuatu Dışişleri Bakanlığında imzalandı. Üzerinde mutabakata varılan, eğitim bursları dâhil olmak üzere iki ülke arasındaki işbirliğinin çerçevesini belirleyecek anlaşmanın ise yakın dönemde imzalanması planlanıyor.

Türkiye – Vanuatu kalkınma işbirliğinin ilk adımı olarak, Vanuatu’nun bilişim teknolojileri altyapılarının iyileştirilmesine destek vermek amacıyla, ülkedeki çeşitli okul ve kamu kurumlarına dağıtılmak üzere TİKA tarafından 50 adet bilgisayar hibesi yapıldı.

Hibe edilen bilgisayarlar için Vanuatu Dışişleri Bakanlığında düzenlenen teslim törenine katılan Vanuatu Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Edward Nipake Natapei, sağlanan desteğin bilhassa eğitim sektöründe ülke genelinde önemli bir ihtiyaca cevap verdiğini ifade etti. Vanuatu Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Natapei, iki ülke arasındaki uzak mesafelere rağmen gösterilen yakın ilgiden ötürü teşekkürlerini sunarak, son dönemdeki kalkınma hamleleriyle ülkelerinin yakın gelecekte En Az Gelişmiş Ülkeler kategorisinden çıkacağını vurguladı. Vanuatu Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Natapei, Türkiye ile kalkınma işbirliğinin bundan sonra artarak devam etmesini temenni ettiklerini belirtti.

Vanuatu’da karşılaştıkları sıcak ilgi ve misafirperverlikten duydukları memnuniyeti dile getiren TİKA Başkan Yardımcısı Harun Tuncer, ülkemizin artan kalkınma yardımları ve barış ve istikrara yaptığı katkılara dikkat çekerek, Türkiye’nin sorumlu bir aktör olarak bölgesel ve global sorunların çözümünde aktif bir rol aldığını belirtti.

TİKA heyeti, Vanuatu Dışişleri Bakanı ile yapılan görüşmenin yanı sıra Sağlık Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Eğitim Bakanlığı ile ikili işbirliği imkânlarını değerlendirmek üzere üst düzey temaslarda bulundu. Görüşmelerde, Vanuatu ile işbirliğinin yakın dönemde bilhassa kapasite artırımına yönelik eğitim ve çalıştaylar ile küçük ölçekli hibe projeleri üzerine yoğunlaşması gündeme geldi.

Pasifik Okyanusu’nda yer alan on altı ada ülkesinden biri olan Vanuatu, yaklaşık 300 bin nüfusu ile milli gelirinin büyük bir bölümünü, Hindistan cevizi gibi tropikal tarım ürünleri, balıkçılık ve turizm faaliyetlerinden elde ediyor. Birleşmiş Milletlerin en az gelişmiş ülkeler arasında kabul ettiği Vanuatu ile kalkınma işbirliğinin, ülkemizin 2011 yılında İstanbul’da düzenlenen En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı’ndaki taahhütleri doğrultusunda genişletilmesi planlanıyor.

Pasifik ada ülkeleri arasında Vanuatu’dan başka Kiribati, Solomon Adaları, Samoa ve Tuvalu olmak üzere beş en az gelişmiş ülke daha bulunuyor. TİKA Heyeti’nin Vanuatu ziyareti, bölge ülkelerine kalkınma işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla yapılan ilk üst düzey ziyaret olması bakımından ayrı bir önem taşıyor. Vanuatu ile ilişkilerin iyi durumda olması, bölgedeki en az gelişmiş ülkeler başta olmak üzere diğer ada ülkeleri ile işbirliği faaliyetlerinin artırılması bakımından da emsal teşkil etmesi öngörülüyor.

Sonraki Haber

Fao ile TİKA Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı arasında, işbirliği anlaşması imzalandı. FAO’nun Roma’daki genel merkezinde yapılan törenle, FAO Genel Direktör Yardımcısı Laurent Thomas ile TİKA Başkan Yardımcısı Harun Tuncer,...