Haberler

31 Temmuz 2014

TİKA Heyetinden Gambiya ve Gine Bissau'ya İnceleme Ziyareti

Gambiya’da bir polis akademisi inşa edilmesi ve Gine Bissau’da polis genel müdürlüğü binalarının tadilatı talepleri kapsamında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı öncülüğünde oluşturulan teknik heyet Gambiya ve Gine Bissau’da inceleme ziyaretlerinde bulundu.

TİKA, Gambiya ve Gine Bissau’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede TİKA öncülüğünde oluşturulan teknik heyetin Gambiya temasları kapsamında Gambiya polis yüksek Okulu, Polis Müdahale Birimi ve Terör ve Uyuşturucu ile Mücadele Birimleri ziyaret edildi. Türkiye’nin desteği ile yapılması planlanan polis akademisinin arazisi üzerinde
TİKA ve Emniyet Genel Müdürlüğü uzmanları tarafından incelemeler yapıldı.

Gambiya’daki temaslar kapsamında heyeti kabul eden Gambiya İçişleri Bakanı Ousman Sonko, Türk heyetinin ülkede bulunmasından memnuniyet duyduklarını dile getirdi. Gambiya’nın bölgesinde barış içerisinde yaşayan bir ülke olarak görülse de ülkenin yakın gelecekte birçok güvenlik sorunuyla karşı karşıya kalabileceğini öngördüklerini söyleyen Gambiya İçişleri Bakanı Sonko, bu nedenle Türkiye’nin Gambiya’ya geçmişte verdiği desteğin önümüzdeki günlerde de sürmesini istediklerini söyledi.
Gambiya temaslarını tamamlayan heyet TİKA’nın her yıl önemli düzeyde teknik destek verdiği Gine Bissau’ya geçti. Öncelikle heyet Gine Bissau Polis ve Jandarma teşkilatlarını ziyaret ettikten sonra, daha önce Angola Cumhuriyeti desteği ile yapımına başlanan ancak ülkedeki siyasi istikrarsızlık nedeniyle yarım kalan ve Türkiye’nin desteği ile tamamlanması talep edilen polis genel müdürlüğü binasında teknik incelemelerde bulundu.

TİKA’nın daha önce gerçekleştirdiği bir dizi projenin tamamlanmasından sonra heyet, Gine Bissau Savunma Bakanı ve ülkenin yeni seçilen Başbakanı Domingos Simoes Pereira tarafından kabul edildi. Yetkililer TİKA’nın ülkelerinde gerçekleştirdiği önemli projelerden dolayı teşekkürlerini dile getirerek iki ülke arasındaki işbirliğinin artarak devam etmesi temennisinde bulundular.

Sonraki Haber

Kazakistan Milli Savunma Üniversitesi'ne Atatürk Sınıfı Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri işbirliğinde Kazakistan Milli Savunma Üniversitesi’ne Atatürk Sınıfı açıldı. TİKA, Kazakistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Kazakistan’da farklı alanlarda önemli projelere imza atan TİKA tarafından Türk...