Haberler

21 Nisan 2016

TİKA Heyeti Filipinler’de Resmi Temaslarda Bulundu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Filipinler’de kalkınma odaklı sürdürülebilir projelere devam ediyor.

TİKA Filipinler’de işbirliğine devam ediyor. Yaşanılan büyük tayfun sonrası bölgede çalışmalara başlayan TİKA, Filipinler’de uygulamaya koyduğu kalkınma odaklı sürdürülebilir projelerle kalıcı çözümler üretmeyi hedefliyor. Bu çerçevede Filipinler’i ziyaret eden TİKA heyeti çeşitli bakanlıklar ve kurumlarla resmi temaslarda bulundu.

TİKA Manila Program Koordinasyon Ofisi tarafından sürdürülen çalışmalar kapsamında, Müslüman nüfusun yoğunlukta olduğu Mindanao Müslüman Özerk Bölgesi’nde işbirliği içerisinde olunan Bangsamoro Development Agency (BDA) ziyaret edilerek, başkanı ve üyeleriyle görüşüldü.  Bölgede etkin bir ajans olan ve barışın tesisi maksadıyla pek çok alanda kalkınma projeleri yürüten BDA, uluslararası birçok donör kuruluşun yanı sıra TİKA ile de çeşitli sektörlerde birden fazla projeyi yürütmekte. BDA Genel Müdürü Mohammad S. Yacob yaptığı konuşmada, TİKA ile başlatılan işbirliğinin bölge halkı adına umut verici olduğunu, yapılan projelerle barış sürecine doğrudan katkı sağlanacağını belirtip bu ziyaretten büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

Bölgede sürdürülen çalışmalar kapsamında başkente dönen TİKA Heyeti, Filipinlerle kalkınma işbirliğinin daha ileri bir düzeye ulaşması ve sürdürebilir ikili projelerin devamını sağlamak adına Filipinler Tarım Bakanlığı yetkilileri ile bir araya geldi.  Filipinler Tarım Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Genel Müdürü Maria Aracelli S. Escandor ve Proje Geliştirme Genel Müdürlüğü’nden Kristine Jeanne A. Yap ile yapılan görüşmede, iki ülke arasında tarım alanında geliştirilmesi planlanan projeler konusunda fikir alış verişlerinde bulunuldu. Temel geçim kaynağının büyük bir kısmı tarımsal ekonomiye dayanan Filipinler’de, Tarım Bakanlığı TİKA tarafından başlatılan ve tarım-hayvancılık alanında pek çok projeyi içeren TİKAbuhayan programından memnuniyet duyduklarını belirterek Türkiye’ye ve Türk halkına bölgeye gösterdiği ilgiden ötürü teşekkür etti.

Bölgedeki resmi temaslar çerçevesinde, TİKA Heyeti, Filipinler Manila Büyükelçimiz Esra Cankorur’un da katıldığı toplantıda Filipinler Dış İşleri Bakanlığı Avrupa Genel Müdürlüğü Müsteşarı Maria Cleofe Natividad ile makamında bir araya geldi.  Natividad yaptığı konuşmada, TİKA’nın ülkenin en az gelişmiş bölgelerinde sürdürmekte olduğu, üretim ve istihdamı artırmaya yönelik projeleri takip ettiklerini ve tesis edilen işbirliğinin artarak devam etmesini umduklarını belirtti.

2015 yılında Filipinler’de faaliyete geçen TİKA Manila Program Koordinasyon Ofisi sayesinde TİKA, tarım-hayvancılık ve sağlık alanlarında TİKAbuhayan ve TİKAlusugan programları kapsamında istihdam olanaklarını artırarak, yoksulluğun azaltılması ve barışın tesis edilmesine yönelik çalışmalarına devam ediyor. 

Sonraki Haber

Uluslararası Polis İşbirliği Eğitim Projesi Romanya’da Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen “Uluslararası Polis İşbirliği Eğitim Projesi” Romanya’da devam ediyor. TİKA ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde “Uluslararası Polis İşbirliği Eğitim Projesi”  kapsamında dost...