Haberler

04 Ağustos 2017

TİKA HAK İŞ İşbirliğinde Somali İşçi Sendikaları Genel Merkezi Binası Hizmete Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve HAK-İŞ İşçi Sendikaları Konfederasyonu işbirliğinde inşaatı tamamlanan ‘Somali İşçi Sendikaları Genel Merkezi Hizmet Binası’ Başkent Mogadişu’da düzenlenen törenle hizmete açıldı.

TİKA, Somali’de gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Somali genelinde birçok alanda önemli projelere imza atan TİKA tarafından HAK-İŞ İşçi Sendikaları Konfederasyonu işbirliğinde inşaatı tamamlanan ‘Somali İşçi Sendikaları Genel Merkezi Hizmet Binası’ Başkent Mogadişu’da düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Açılış Programına;  Somali Federal Meclis Başkan Yardımcısı Abdiweli Sh. İbrahim Mudey, Somali Çalışma Bakanı Salah Ahmed Jama, HAK-İŞ İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan,  Genel Sekreter Osman Yıldız,  MEMUR-SEN Başkan Yardımcısı Günay Kaya, BEM-BİR-SEN Başkan Yardımcısı Medeni Sevinç, T.C. Mogadişu Büyükelçi Vekili Alican Aksoy, TİKA Mogadişu Program Koordinatörü Galip Yılmaz, Somali, Kenya, Uganda, Sudan, Mısır, Tunus, Cezayir, Tanzanya, Bahreyn’den Sendika temsilcileri katıldı.

Somali’nin Başkenti Mogadişu’da 6 ay önce inşaatına başlanan ‘Somali İşçi Sendikaları Genel Merkezi Hizmet Binası’ projesi kapsamında 500m2 alana sahip 2 katlı modern bir hizmet binası, 2 adet müştemilat, çevre duvarı ve bahçe düzenlemesi yapıldı.

TİKA ve HAK İŞ işbirliğinde gerçekleştirilen projeyle Somali İşçi Sendikaları (SCTU) modern bir çalışma alanına kavuştu. Açılış programında konuşma yapan HAK-İŞ İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan; 2011 yılında Somali’de yaşanan kuraklık nedeniyle Somali için yardım kampanyası başlattıklarını, üyelerinin yaptıkları kişisel bağışlarla projeye katkı sağladıklarını, TİKA’nın koordinasyonunda projeyi tamamladıklarını ve Somali’de olmaktan çok mutlu olduğunu ifade etti.

TİKA Mogadişu Program Koordinatörü Galip Yılmaz ise; TİKA’nın Somali’de tamamladığı projelere bir yenisini daha eklemiş olmaktan dolayı çok mutlu olduklarını, TİKA’nın Somali Halkına ve Devletine katkı sunmaya devam edeceğini söyledi.

Somali Federal Meclis Başkan Yardımcısı Abdiweli Sh. İbrahim Mudey ise konuşmasında; Türkiye denince uzak diyarlardan bulunan bir ülke olarak algılamadıklarını, Somali’nin yanında, en zor gününde destek ve kara gün dostu bir kardeş olarak düşündüklerini, kardeş Türk Halkına şükranlarını sunduğunu ifade etti. 

Sonraki Haber

TİKA’nın Afganistan’da Sağlık Sektörüne Destekleri Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Belh Vilayeti Nehr-i Şahi İlçesi Şadiyan Köyünde yapımı gerçekleştirilmekte olan, 12 odadan oluşan BHC Kliniği’nin temeli düzenlenen törenle atıldı. TİKA’nın Afganistan’da sağlık sektörünün geliştirilmesi ve desteklenmesine yönelik çalışma...