Haberler

04 Ağustos 2017

TİKA’nın Afganistan’da Sağlık Sektörüne Destekleri Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Belh Vilayeti Nehr-i Şahi İlçesi Şadiyan Köyünde yapımı gerçekleştirilmekte olan, 12 odadan oluşan BHC Kliniği’nin temeli düzenlenen törenle atıldı.

TİKA’nın Afganistan’da sağlık sektörünün geliştirilmesi ve desteklenmesine yönelik çalışma ve faaliyetleri devam ediyor. Bu çerçevede TİKA tarafından Belh Vilayeti Nehr-i Şahi İlçesi Şadiyan Köyünde yapımı gerçekleştirilmekte olan, 12 odadan oluşan BHC Kliniği’nin temeli düzenlenen törenle atıldı.

Şadiyan ve çevre köylerde yaşayan halk için büyük önem taşıyan BHC Kliniği’nin temel atma törenine, T.C. Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Mustafa Erdeviren, Mezar-ı Şerif TİKA Program Koordinatörü Zeki Bulduk, Belh Vilayeti Sağlık Müdürü Mirveys Rabi, İl Şura Başkanı Dr. Muhammed Efzal Hadid, TİKA Koordinatör Yardımcısı Kenan Yıldırım,  Nehr-i Şahi İlçe Kaymakamlığı yetkilileri, Emniyet Müdürlüğü Yetkilileri, Kliniğin Doktor ve Sağlık Görevlileri, Şadiyan köy halkı, çevre köy muhtarları ve ahalisi katıldı.

Tören, Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı, BHC Kliniği’n temel atma töreninin açılış konuşmasını yapan, Belh Vilayeti Sağlık Müdürü Mirveys Rabi, öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Devletine, Türk halkına ve TİKA’ye en içten teşekkürlerini iletti.  Rabi, Şadiyan köyü hakkında bilgi vererek, coğrafi açıdan ulaşımın zor olduğunu, köy halkına sağlık hizmetinin kiralık bir evde sunulduğunu, standartlara uygun bir sağlık merkezinin bulunmadığı bildirdi. Belh Vilayeti Sağlık Müdürü Mirveys Rabi,  Şadiyan ve çevre köy sakinlerinin sağlık ile ilgili sıkıntılarının giderilmesi konusunda, TİKA’nın yardım elini uzattığını,  bu kliniğin yapımıyla Şadiyan ve çevre köy sakinlerine, yaklaşık 7 bin kişiye sağlık hizmetlerinin sunulacağının da altını çizdi.

T.C. Mezar-i Şerif Başkonsolosu Mustafa Erdeviren, kliniğin temelini atarken, Şadiyan halkına sağlık merkezinin hayırlı uğurlu olması ve kliniğe gelen hastalar şifa bulması dileğinde bulundu.

Belh Vilayeti İl Şura Başkanı Dr. Muhammed Efzal Hadid, Türkiye’nin Afganistan Halkına her alanda destekte bulunduğunu ve Şadiyan Köyünde BHC Kliniği’nin yapımı ile birlikte kardeşlik ve dostluk simgesi olarak iki ülkenin bayraklarının Şadiyan dağlarında dalgalanacağını ifade etti. Belh Vilayeti İl Şura Başkanı Dr. Hadid, ayrıca bu sağlık merkezinde tedavi gören hastaların hafızalarında Türkiye’nin yardımseverliği hakkında unutulmaz anılar kalacağını ve gelecek kuşaklara da bunun anlatılacağını söyledi.  Hadid, Afganistan halkı adına Türk halkına ve TİKA’ye en içten şükranlarını sundu.

Mezar-ı Şerif TİKA Program Koordinatörü Zeki Bulduk, proje ile ilgili detaylı bilgi vererek Şadiyan BHC Kliniği’nin 1500 m2 kullanım alanı olduğunu, jeneratör ve bekçi odasıyla birlikte 12 odadan oluştuğunu belirtti. Bulduk, ayrıca Klinik binasının yapımı 5 ay içerisinde tamamlanıp tüm teçhizatı ile birlikte TİKA tarafından modern bir şekilde inşa edilip, su deposu ve çevre düzenlenmesi ile birlikte hizmete açılacağını da ifade etti. Bulduk, klinikte bir doktor, iki hemşire, bir ebe olmak üzere 4 sağlık personelin hizmet vereceğini de kaydetti.

Nüfüsü yaklaşık 4000 kişiden oluşan köyde,  özellikle kadın sağlığı ve çocuk doğumu konularında büyük sıkıntılar yaşanıyor. BHC Kliniği’ni yapımı ile sağlık ile ilgili sıkıntıların giderilmesi planlandı. Genel olarak tarım ve hayvancılıkla uğraşan ve gelir düzeyinin oldukça düşük olduğu köy halkının sağlık hizmetlerine erişiminin artmasına büyük katkı verilecek. Ayrıca civar köyler de bu hizmetten yaralanacak.

TİKA tarafından Şadiyan Köy çocuklarına ve medrese talebelerine hediyeler dağıtılarak, Türküye Cumhuriyeti Devletine ve Türk Milletine yapılan dualar ile tören sona erdi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Meksikalı Bal Üreticilerine Koruyucu Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Tlalpan, Xochimilco ve Tlahuac ilçelerinin kırsal kesimlerinde yaşayan ve arıcılık faaliyetleri ile uğraşan toplam 58 aileye koruyucu ekipman malzemesi desteğinde bulunuldu. Meksika Birleşik Devletleri 32 federal eyaletten oluşmakta...