Haberler

04 Ağustos 2017

TİKA’dan Meksikalı Bal Üreticilerine Koruyucu Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Tlalpan, Xochimilco ve Tlahuac ilçelerinin kırsal kesimlerinde yaşayan ve arıcılık faaliyetleri ile uğraşan toplam 58 aileye koruyucu ekipman malzemesi desteğinde bulunuldu.

Meksika Birleşik Devletleri 32 federal eyaletten oluşmakta olup bunlardan 20 milyonun üzerinde nüfusu ile en kalabalığı başkent Meksiko Şehridir. Şehir batı yarımküredeki en büyük metropol olma özelliğini taşıyor. Meksiko Şehri kendi içinde 16 beldeye ayrılmış olup arıcılık faaliyetleri konusunda da Xochimilco, Milpa Altan, Tlahuac bölgeleri başta olmak üzere toplam sekiz belde yoğunlaşmış durumda. Arıcılığın bu bölgelerde yoğunlaşmasının sebebi kentselleşme oranının düşük ve yeşil alanlarının korunmuş olmasından kaynaklanıyor.

Meksika Birleşik Devletleri Tarım, Hayvancılık, Kırsal Kalkınma, Balıkçılık ve Gıda Bakanlığı ülke genelinde bal üretimini teşvik etmekte ve mevcut üretim, hasat, işleme ve pazarlama süreçlerinin iyileştirilmesine yönelik çalışmalar yapıyor. Son 5 yıl içerisinde Meksika’da bal üretimine yönelik verilen destekler üretim kapasitesini arttırmış durumda. 2016 yılı içerisinde Meksika’da toplam 61.881 ton bal üretimi gerçekleştirildi, bu rakam Meksika’yı dünyanın en büyük 6.bal üreticisi konumuna getirdi. Ülke genelinde yaklaşık 42.000 aile arıcılık ile uğraşmakta ve toplam 1,9 milyon arı kovanı bulunuyor.

Arıcılık diğer tarımsal faaliyetlere göre daha az sermaye ile yapılabilen ve kısa sürede kazanç sağlayan bir faaliyet olma özelliğini taşıyor. TİKA tarafından Meksiko Şehri’nin Tlalpan, Xochimilco ve Tlahuac ilçelerinin kırsal kesimlerinde yaşayan ve arıcılık faaliyetleri ile uğraşan ailelere koruyucu ekipman temini konusunda destek verildi.  Bahse konu proje ile arıcılık faaliyeti ile uğraşan toplam 58 ailenin geçim kaynaklarının kuvvetlendirilmesi konusunda önemli bir destek sağlandı. Arıcılık tarımsal bir faaliyet olması sebebi ile bitkisel üretime de dolaylı olarak katkısı bulunuyor.

TİKA tarafından temin edilen koruyucu ekipmanların teslim törenine Meksika Şehri Eyaleti Topluluklar için Kırsal Kalkınma ve Eşitlik (SEDEREC) Sorumlu Bakanı Rosa Icela Rodrigues Velazquez, SEDEREC Kırsal Kalkınma Genel Direktörü Adriana Contreras Vera, TİKA Meksika Program Koordinatörü Muhammed Ünal, proje kapsamında görev yapan yetkililer ile küçük ölçekli bal üreticileri katıldı. Törende konuşan Bakan Rodrigues, kırsal kesimde yaşayan küçük ölçekli bal üreticilerinin profesyonel manada çalışabilmelerine imkân sağlayan projenin önemli olduğunu vurgulamak sureti ile TİKA’ya teşekkürlerini iletti. TİKA Meksika Program Koordinatörü Muhammed Ünal; Meksika’nın tarımsal yönden zengin bir ülke olduğunu ve bu zenginliğin ülkede istihdam yaratılmasında kullanılmasına yönelik projelere önem verdiklerinin ifade etti. Arıcılık faaliyetinin toprağa bağımlı olmayan en ucuz ve kolay istihdam yaratan tarımsal faaliyet olması açısından önemli olduğunu ve TİKA tarafından verilen destek ile kırsal kesimde yaşayan ailelerin ekonomik olarak güçlendirilmesinin hedeflendiğini belirtti.

Sonraki Haber

TİKA Hartum Ebe Eğitimi Merkezi’nde 50 Ebe Adayı Öğrencinin Obstetrik Eğitimi Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından destek verilen TİKA Hartum Ebe Eğitim Merkezi’nde eğitim alan 50 Ebe adayı öğrencinin Obstetrik Eğitimi tamamlandı. Eğitim programlarını tamamlayan ebe adayı öğrencilere sertifikaları takdim edildi. Sudan dünyada...