Haberler

21 Eylül 2023

TİKA, Gürcistan'daki Spektri Devlet Meslek Okuluna Seramik Atölyesi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Gürcistan'daki Spektri Devlet Meslek Okulunda kurduğu seramik atölyesinin açılışı yapıldı.

TİKA’nın desteği ile kurulan atölyenin açılış programına, Türkiye’nin Tiflis Büyükelçisi Ali Kaan Orbay, TİKA Başkan Yardımcısı Ümit Naci Yorulmaz, Spektri Devlet Meslek Okulu Müdürü Mate Takidze, Gürcistan Eğitim ve Bilim Bakanlığı Mesleki Eğitim Geliştirme Bölümü Başkanı Tamar Kvinikadze ile öğrenciler katıldı.

Programda konuşan Büyükelçi Orbay, açılışa katılmaktan büyük memnuniyet duyduğunu dile getirerek, okula sağladığı desteklerinden dolayı TİKA'ya teşekkür etti.

Seramik üretimi konusunda Türkiye'nin çok zengin bir tecrübeye sahip olduğunu ifade eden Orbay, Gürcistanlı uzmanlarla bu tecrübeleri paylaşmaya hazır olduklarını belirtti.

İki ülke arasında birçok alanda olduğu gibi seramik alanında da iş birliği yapılacak geniş imkânların olduğuna işaret eden Orbay, "Gürcistan'ın kalkınmasına ve refahına hizmet eden her türlü girişim bizim için de çok değerli. Bunun parçası olmak bize hem gurur hem mutluluk veriyor." dedi.

Gürcistan için de büyük önem taşıyan bu okulla işbirliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını dile getiren TİKA Başkan Yardımcısı Yorulmaz, "TİKA bu iş birliğini gururla devam ettirecek." dedi.

Gürcistan'ın kalkınmasına, burada istihdam sağlanmasına katkı sağlamanın Türkiye için de büyük önem taşıdığını vurgulayan Yorulmaz, seramik üretimi sırasında kullanılan malzemeye şekil veren öğrencilerin iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesinde de yer alacaklarını belirtti.

Ekipmanlarını da TİKA'nın sağladığı atölyenin açılışının ardından davetliler öğrencilerin seramik çalışmalarını inceledi.

TİKA'dan kreş ve teknoloji sınıfı

Öte yandan, TİKA Başkan Yardımcısı Yorulmaz'ın Gürcistan ziyareti sırasında dün iki projenin daha açılışı yapıldı.

Türkiye’nin Tiflis Büyükelçisi Ali Kaan Orbay ve Gürcü yetkililerin de katılımıyla Gürcistan'ın Kakheti bölgesine bağlı Duisi köyünde anaokulu ve kreşin açılışı gerçekleştirildi.

Tiflis'e yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta yer alan Marneuli kentindeki Gürcistan Azerbaycanlıları Entegrasyon Merkezi'ndeki teknoloji sınıfının da açılışı yapıldı.

Sonraki Haber

TİKA, Kazakistan'ın En Büyük Üniversitelerinden Birinde Türkçe Sınıfı Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Kazakistan'ın başkenti Astana'daki Lev Gumilev Avrasya Milli Üniversitesinde Türkçe sınıfı açıldı. Üniversitenin ana kampüsünde bulunan sınıfın açılış törenine, Türkiye'nin Astana Büyükelçisi Mustafa Kapucu, Lev Gumilev Avrasya Milli...