Haberler

21 Eylül 2023

TİKA, Kazakistan'ın En Büyük Üniversitelerinden Birinde Türkçe Sınıfı Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Kazakistan'ın başkenti Astana'daki Lev Gumilev Avrasya Milli Üniversitesinde Türkçe sınıfı açıldı.

Üniversitenin ana kampüsünde bulunan sınıfın açılış törenine, Türkiye'nin Astana Büyükelçisi Mustafa Kapucu, Lev Gumilev Avrasya Milli Üniversitesi Rektörü Yerlan Sıdıkov, Astana Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Ömer İnan, TİKA Kazakistan Koordinatörü Hüseyin Hikmet Özdenoğlu ile öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Geleneksel Türk motifleriyle tasarlanan ve ders için gerekli ekipmanlar ile donatılan sınıfta, üniversitenin Türkoloji bölümünde eğitim gören ve Türkçeye ilgi duyan diğer öğrencilere dersler verilecek.

Büyükelçi Kapucu, açılışta yaptığı konuşmasında, iki kardeş ülke Türkiye ile Kazakistan arasındaki iş birliğinin her alanda devam ettiğini belirterek, "Sadece bu ilişkileri daha da geliştirmek için potansiyellerimizi kullanmamız gerekiyor." dedi.

TİKA Koordinatörü Özdenoğlu da Kazakistan'da Türkçenin yaygınlaştırılmasını önemsediklerini belirtti.

Özdenoğlu, "Kazakistan'ın en büyük gücü olan genç nüfusu üniversite öğrencilerinin Türkiye’ye yakınlaşmasını sağlamak için dil birliği çok önemli. Bu dil birliğini sağlamak için de Türkçe sınıflarına elimizden geldiği kadar öncelik tanıyoruz." diye konuştu.

Lev Gumilev Avrasya Milli Üniversitesinin ülkenin en büyük ve güzide üniversitelerinden biri olduğuna söyleyen Özdenoğlu "Yaklaşık 25 bin öğrencisi olan bu üniversitede Türkçeye büyük bir rağbet var. Biz de bu rağbeti gördük ve talebi karşılamak için bu sınıfımızı faaliyete geçirdik. Bu sınıflarda Türkiye’den gelen okutmanlar Türkçeyi en iyi şekilde öğrencilere öğretmek için dersler verecek.” ifadesini kullandı.

Tören, öğrencilerin okuduğu Türkçe şiirler ve şarkılarla sona erdi.

Sonraki Haber

Uluslararası Türk Dil Forumu, TİKA'nın Destekleriyle Kırgızistan'da Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Kırgızistan’da Uluslararası Türk Dil Forumu düzenlendi. Foruma, Türk dilini konuşan pek çok ülkeden bilim insanları katıldı. Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te, 20-22 Eylül 2023 tarihleri arasında Türk halkları arasında...