Haberler

09 Temmuz 2015

TİKA Gürcistan'da Yaşayan Karapapak Türklerine Sahip Çıkıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Gürcistan’ın Borçalı Bölgesi’nde yaşayan Karapapak Türklerine yönelik gerçekleştirdiği projelerle soydaşlarımıza sahip çıkıyor.

Gürcistan’da gerçekleştirdiği önemli projelere faaliyetlerine devam eden TİKA, Gürcistan’ın Borçalı Bölgesi’nde yaşayan Karapapak Türklerine yönelik gerçekleştirdiği projelerle soydaşlarımıza sahip çıkıyor. Bu kapsamda Gürcistan’da Karapapak Türklerinin ata yurdu Borçalı bögesinde TİKA tarafından iftar programı düzenlendi. 

İftar sofrası TİKA tarafından tadilatı gerçekleştirilen Kösali Medresesi’nin avlusunda gerçekleşti.  Karapapak Türklerinin önde gelen temsilcilerinin de katıldığı iftar yöre halkı tarafından büyük ilgi gördü.  Karapapak Türkleri Aksakallılar Derneği Başkanı Derviş Osman, bizim burada kendimizi güvende hissetmemiz ve başımız dik bir şekilde yürümemiz Türkiye’nin gücüne, istikrarına ve büyümesine bağlıdır ifadelerine kullandı. Konuşmasının devamında Türkiye’ye ve TİKA’ya yardımlarından dolayı teşekkürlerini iletti.

TİKA Tiflis Koordinatörü Mustafa Korkmaz ise yaptığı konuşmada TİKA’nın faaliyet yürüttüğü ülkelerde soydaş ve akraba toplulukları yalnız bırakmadığını belirtti. Konuşmasının devamında TİKA’nın Karapapak Türklerine yönelik başta su ve eğitim projelerine ağırlık verdiğini belirtti. Ermenistan tarafından Borçalı bölgesine gelen suyun kesildiğini ve TİKA’nın hemen harekete geçerek açtığı su kuyularıyla 2 köyün su sorununu çözdüğünü kaydetti.

Halen devam eden su projelerinin olduğunu belirten Korkmaz, bölgenin su sorununun TİKA’nın açtığı su kuyularıyla ortadan kaldırılacağını belirtti. Eğitim alanında özellikle var olan okulların tadilat ve tefrişatına yönelik projelere ağırlık verildiğini vurgulayan Korkmaz, halihazırda 3 okulun tadilatının TİKA tarafından devam ettirildiğini ve önümüzdeki eğitim döneminin açılışına kadar okulların Karapapak Türklerine teslim edileceğini ifade etti. 

Sonraki Haber

Afganistan’da Ramazan Ayında Üç Eğitim Merkezine Gıda Yardımında Bulunuldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) katkılarıyla Ramazan Ayında Afganistan’da Hadaf Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren İstanbul - Kabil Dostluk Yetimhanesi, Kabil’de faaliyet gösteren Felah Talim ve Terbiye Merkezi ve Kabil’de faaliyet gösteren Yupek Yolu...