Haberler

02 Ekim 2019

TİKA Gönüllüleri Pakistan’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) "2019 Tecrübe Paylaşımı Programı" (TPP) kapsamında 15 üniversite öğrencisi, Pakistan’da TİKA’nın proje ve faaliyetlerine katıldı.

Türkiye Cumhuriyeti İslamabad Büyükelçisi İhsan Mustafa Yurdakul’u makamında ziyaret ederek “Türkiye-Pakistan İlişkisi Işığında Diplomasi” konulu derse katılan  TİKA Gönüllüleri, Türkiye Maarif Vakfı’na bağlı Chak Shahzad kampüsünü ve Anadolu Ajansı’nın İslamabad ofisini ziyaret etti.

İslamabad’daki ziyaretlerin ardından, TİKA’nın farklı projelerinin süreçlerine katkıda bulunmak üzere Pakistan’ın tarihi şehirlerinden Lahor’a geçen TİKA Gönülleri, Aafiyat Yaşlı ve Engelli Evlerini ziyaret ederek, buradaki 150 kişiye hediyeler dağıttı. Akabinde Yunus Emre Enstitüsü’nün (YEE) Lahor ofisini ziyaret eden heyet, YEE’nin Pakistan’daki faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

TİKA tarafından yaptırılan tadilat çalışmaları devam eden Gazali Eğitim Vakfına bağlı kız ilkokulunu ve kız lisesini de ziyaret eden TİKA Gönüllüleri, tadilat çalışmasına katıldı. Öğrenciler daha sonra İslamabad PKO ve Alkhidmat Vakfı işbirliğinde düzenlenen "Gençlik, Kültür ve Barış Sempozyumuna” katıldı.

TİKA Gönüllüleri, son dönemde Pakistan ve Hindistan için önemi bir hayli artan, Wagah Sınır Kapısındaki 1959’dan beri devam eden tarihi bayrak değişimi törenine de katıldı.

TİKA’nın Lahor’da kurduğu kot işleme merkezini ziyaret eden TİKA Gönüllüleri, hem mesleki eğitim merkezi hakkında bilgi aldı hem de Pakistan-Türkiye dostluğunu yansıtan bir kot çantanın üretimini bizzat gerçekleştirdiler.

Lahor’daki ziyaretlerin ardından İslamabad’a dönen TİKA Gönüllüleri, ülkemizin İslamabad Büyükelçisi İhsan Mustafa Yurdakul ve eşi Zlatomira Yurdakul ile beraber, tadilatı TİKA tarafından yaptırılan Begüm Razia Sultana Yetimhanesi’nde çocuklarla bir araya geldi. Tadilat çalışmalarına da katılan heyet, ayrıca yetimhane bahçesine çocuklarla beraber fidan dikti. Aynı günün akşamında TİKA Gönüllüleri Muslim Hands Vakfı’nın desteği ile uluslararası futbol turnuvasına katılan yetim çocuklar ile bir dostluk maçı yaptı.

İslamabad’daki devlete bağlı tek çocuk hastanesi olan Pakistan Tıp Bilimleri Enstitüsü’nü (PIMS) de ziyaret eden Gönüllüler, PIMS’te halihazırda tedavi gören 250 çocuğa yaşlarına uygun çeşitli hediyeler verdi. Hastane ziyaretinin ardından Keşmir Eğitim Vakfına giden TİKA heyeti, Türk öğrenciler onuruna düzenlenen Keşmir konulu konferansa katıldı. STK temsilcileri, öğretim görevlileri ve Keşmir Eğitim Vakfı öğrencilerinin sunum yaptığı konferansta, Keşmir’in dünü, bugünü ve mevcut sorunlarının çözümü konuşuldu.

 

Sonraki Haber

Türk Doktorlar TİKA ile Etiyopya'da Birbirinden Zorlu Ameliyatlar Gerçekleştirdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Tüm Afrika'nın Dostları Derneğinin (TADD) iş birliğinde Türk gönüllü doktorlar, Etiyopya'nın güneyinde tüm imkanları zorlayarak beş günde beyin cerrahı, üroloji, kadın doğum ile genel cerrahi alanında 70...