Haberler

02 Ekim 2019

Türk Doktorlar TİKA ile Etiyopya'da Birbirinden Zorlu Ameliyatlar Gerçekleştirdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Tüm Afrika'nın Dostları Derneğinin (TADD) iş birliğinde Türk gönüllü doktorlar, Etiyopya'nın güneyinde tüm imkanları zorlayarak beş günde beyin cerrahı, üroloji, kadın doğum ile genel cerrahi alanında 70 ameliyat gerçekleştirdi.

Etiyopya'nın Worabe bölgesinde şifa bekleyen onlarca hastanın yüzü güldü. Daha önce ülkenin Afar bölgesinde hastalara şifa olan TADD gönüllüleri, bu kez Worabe Hastanesi'nde kısıtlı imkanlarla 5 gün boyunca birbirinden zorlu ameliyatlar yaptı.

Kadın doğum alanında bölgede çok sayıda görülen rahim sarkmaları konusunda Worabe Eğitim Hastanesindeki uzmanlara eğitim verilerek bu alanda operasyonlar gerçekleştirildi.

Genel Cerrahi alanında da özellikle guatr hastaları ve tiroit kanseri hastaları ile ileri derecede genel cerrahi müdahalesi gerektiren hastalıklara ilişkin müdahaleler yapıldı. Operasyonlarla ilgili tecrübeler hastanede görev yapan doktorlara aktarıldı.

Üroloji alanında ise özellikle prostat hastalarına ihtiyaç duydukları tedaviler gerçekleştirildi.

"Özellikle beyin cerrahisinde Etiyopya şartlarında yapılamayan ameliyatları yaptık."

AA muhabirine açıklamada bulunan Uzman Dr. Serhat Onur, alanında uzman doktorların, bu çalışmayla yerel meslektaşlarının eğitimine büyük katkıda bulunduğunu belirterek, "Özellikle beyin cerrahisinde Etiyopya şartlarında yapılamayan ameliyatları yaptık." dedi. Etiyopyalı doktorların bazı ameliyatları ilk kez görme fırsatı bulduğunu vurgulayan Onur, beyin cerrahı, üroloji, kadın doğum ile genel cerrahi alanında yapılan ameliyatlarda Türkiye'den getirilen ekipmanların kullanıldığını ve bu ekipmanların bölge hastanesine tedarik edilmesi için çalışma başlattıklarını ifade etti.

TADD ekibinde Üroloji Uzmanı Dr. Onur ile Beyin Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Erol Taşdemiroğlu, Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Ahmet Demirçak, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Bekir Gülaç ve hemşireler Eylem Polat, Songül Suna ve Ayşe Yetkin gibi isimler yer aldı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Hırvatistan’da Karlovac İli Mescitlerine Teknik Ekipman Desteği

Hırvatistan’da yaşayan Müslüman topluluğun din hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak ve verilen hizmetlerin kalitesini artırmak için Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Karlovac İlinde bulunan 3 mescide teknik ekipman desteği sağlandı. Müslüman nüfusun toplam ülke...