Haberler

15 Mart 2021

TİKA Gineli Engelli ve Yetimler İçin Ekmek Fırını İnşa Etti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Gine Konakri’de 800 kişinin yaşadığı Engelliler Sitesi sakinleri için ekmek fırını inşa etti. 

110 ailenin kaldığı ve 800 kişinin geçimlerini gündelik işler ve dilencilik ile sağladığı sitede TİKA tarafından inşa edilen fırın sayesinde sitede yaşayanların ihtiyaçlarının karşılanması ve istihdamın sağlanması hedefleniyor. Ekmeklerin merkezi bir noktada satışı için ekmek satış bayii inşasına da yer verilen projede, aynı zamanda ekmeklerin uzak yerlere nakliyesi için araç desteği de sağlandı.

Türk ustaların Gine’ye getirildiği proje kapsamında, Türk unlu mamullerine ait Ramazan pidesi, Ankara simidi ve Türk ekmek çeşitlerinin Ginelilerle buluşturulması da amaçlanıyor. Gine’de Türk nüfusunun 600 üzerine çıkması ve her geçen gün artması, Türk mutfağına özlem duyan insanların somun ihtiyacının inşa edilen fırın üzerinden karşılanabilmesi de hedefler arasında.

Açılışta konuşan Gine Cumhurbaşkanının eşi Djene Kaba Conde, “Konakri’nin farklı komünlerinde de benzer fırınlar açılmalı ve engellilere ayakkabı ve terlik yapımı gibi farklı el becerileri de öğretilmelidir”. açıklamasında bulundu.

Site sakinlerinden İbrahima Sory Tonkara ise TİKA’nın daha öncede sitenin temiz içme suyuna kavuşmasını sağladığını ve sitenin içerisinde bulunan revirin tadilat ve donanımını gerçekleştirdiğini ifade etti.

 

Sonraki Haber

TİKA'dan Tunus'lu Kadın Çiftçilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Tunus’un Kasrin bölgesine bağlı Ayun beldesinde yaşayan 30 kadın çiftçiye tavuk yetiştiriciliği ve yumurta üretimine yönelik destek sağladı. Tunus Tarım Bakanlığına bağlı Kasrin Tarımsal Kalkınma Bölge Komiserliği işbirliğiyle, Kasrin’in...