Haberler

30 Mart 2022

TİKA Gine’deki Tarım Projelerini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Gine’nin Kindia bölgesinde Tarım Araştırmaları Merkezi’ne ait 30 dönümlük arazide 9 ton pirinç üretimine destek sağladı.

Kindia şehrinde bulunan ve ülkenin tek tarım araştırma merkezi olan Kindia Tarım Araştırmaları Merkezi 1946 yılından bu yana Gine’de faaliyet gösteriyor. Farklı şehirlerde eğitim gören öğrencilerin de araştırma ve inceleme yapmak için kullandığı merkez, uzman ve çiftçilerin karşılaştıkları sorunlara çözümler üretiyor. Merkezin araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin güçlendirilmesi doğrultusunda, TİKA tarafından 3 hektar arazide pirinç üretimi için gerekli olan tohum, zirai ilaç, ilaçlama makinesi, traktör ile arazinin temizlenmesi ve basit tarım aletlerine kadar her aşamada destek sağlandı.

30 dönümden toplamda 9 ton pirinç hasadı elde edildi. Kilogram fiyatını 1,1 Avrodan satışa sunduklarını ifade eden Merkez Başkanı Yaya Soumah konuşmasının devamında TİKA’nın Tarım Araştırmaları Merkezine yardımlarının sadece pirinç üretiminden ibaret olmadığını, 2020 yılı içerisinde 5 hektar arazide muz ve 5 hektar arazide papaya üretimine de destek olduğunu söyledi.

Sonraki Haber

TİKA'dan Kuzey Makedonya Devlet Piyasa Denetim Müfettişliğine Altyapı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kuzey Makedonya Ekonomi Bakanlığı Piyasa Denetim Müfettişliği Gostivar Teftiş Dairesinin açılışı gerçekleştirildi. TİKA, Kuzey Makedonya Ekonomi Bakanlığı Devlet Piyasa Denetim Müfettişliğine bağlı Gostivar Teftiş Dairesinin eski ve onarım...