Haberler

05 Ekim 2021

TİKA Gambiya’nın Acil Tıp Kapasitesine Destek Olmaya Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, T.C. Sağlık Bakanlığı ve Gambiya Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı işbirliğinde 16 Gambiyalı sağlık personeline Acil Tıp Kapasite Artırma Programı (ATKAP) kapsamında Afet ve Acil Durum Müdahalelerine Giriş (ADG+) Eğitici Eğitimi düzenlendi.

TİKA Eğitim Projeleri Koordinatörlüğü tarafından ATKAP kapsamında geliştirilen Afet ve Acil Durum Müdahalelerine Giriş Eğitimi çerçevesinde 2019 yılından bu yana 66 Gambiyalı sağlık çalışanı eğitim aldı. Bu eğitimlerde başarılı olan 16 eğitici adayı projenin ikinci aşamasında 30 Ekim -10 Eylül 2021 tarihleri arasında iki hafta boyunca T.C. Sağlık Bakanlığı'na bağlı İzmir Urla Uluslararası Acil Afet Eğitim ve Simülasyon Merkezinde eğitici eğitimine tabi tutuldu.

Eğitim sürecinde eğitmenler tarafından katılımcılara, yetişkin eğitimi, olay yeri yönetimi, acil hastaya müdahale, travma vakalarına yaklaşım, hasta taşıma teknikleri, takım çalışması, afet yönetimi, afet sonrası enfeksiyon değerlendirmesi, triyaj, afetlerde hastane planlaması ve acil servis yönetimi gibi konularda kapsamlı olarak teorik ve uygulamalı eğitimler verildi. Katılımcılar, ayrıca İzmir’deki AFAD, UMKE, Helikopter Ambulans İstasyonu ve çeşitli hastaneleri ziyaret ederek uygulamalara dair yerinde gözlem yapma fırsatı yakaladı.

Eğitim programı sonrasında düzenlenen sertifika törenine Sağlık Bakanlığı Avrupa Birliği Dairesi Başkanı Azmi EKMEN, İzmir Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Erkan GÜVENÇ ve TİKA Uzmanı Onur YAŞAR katıldı.

Projenin üçüncü aşamasında eğitici eğitimi alan Gambiyalı eğitmenlerin TİKA koordinasyonunda Gambiya Sağlık Bakanlığı personeline Afet ve Acil Durum Müdahalelerine Giriş Eğitimleri (ADG+) vermeleri ve Gambiya’nın sağlık alanında insan kapasitesinin artırılması yer alıyor.

TİKA tarafından Acil Tıp Kapasite Artırma Programı (ATKAP) kapsamında 2017 yılından itibaren Sudan, Cibuti, Çad, Somali, Gine, Nijer ve Gambiya’da düzenlenen Afet ve Acil Durum Müdahalelerine Giriş (ADG+) Eğitimlerine farklı ülkelerde devam edilmesi ve başarılı olan kursiyerlerin Türkiye’de eğitici eğitimine tabi tutulmaları planlanmaktadır.

 

Sonraki Haber

Kırgız Türklerinden Van'da "Kültür Şenliği"

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırgız Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile Genç Keneş Platformu’nun organize ettiği “Kadim Kültürümüzü Yaşatıyoruz ve Aşık Oyunu Turnuvası”, Van’ın Erciş İlçesinde düzenlendi. Asırlardır yaşattıkları geleneklerini Van'da da...