Haberler

05 Ekim 2021

Kırgız Türklerinden Van'da "Kültür Şenliği"

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırgız Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile Genç Keneş Platformu’nun organize ettiği “Kadim Kültürümüzü Yaşatıyoruz ve Aşık Oyunu Turnuvası”, Van’ın Erciş İlçesinde düzenlendi.

Asırlardır yaşattıkları geleneklerini Van'da da sürdüren Kırgız Türklerinin köy meydanında düzenledikleri "kültür şenliği" renkli görüntülere sahne oldu.

Asırlardır yaşattıkları gelenek ve göreneklerini Türkiye'de de sürdüren Kırgız Türklerinin köy meydanında düzenledikleri "kültür şenliği" renkli görüntülere sahne oldu. İstiklal Marşı okunarak başlanan şenlikte, kökbörü (oğlak kapmaca) oyunu, halk oyunları, aşık atma turnuvası ve el sanatları sergisi yapıldı. Yeni evlenen gelin gelenek ve göreneklerine uygun, at sırtında damat evine getirildi. Şenliği izleyenler, yöresel çalgılar eşliğinde söylenen şarkılarla doyasıya eğlendi.

Programa Vali Mehmet Emin Bilmez’in yanı sıra AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Erciş Kaymakamı Nuri Mehmetbeyoğlu, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez ile İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın eşlik etti. Şenliğe çok sayıda vatandaş katıldı.

 Vali ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, buradaki konuşmasında, Ulupamirlilerin yöre halkıyla yeni bir gelecek inşa ettiğini söyledi.

AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas ise, Türkiye'nin birçok millete yurt olduğunu ve birlik içinde yaşadıklarını ifade etti.

Şenlikte, Kırgızistan’dan gelen Devlet Konservatuvarı ses ve saz sanatçıları tarafından konser verildi. Komuz eşliğinde şarkılar söylendi. Yarışmalarda başarılı olanlara ödüllerini Vali Mehmet Emin Bilmez verdi. Van Valisi ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Van İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez, Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Dr. Nuri Mehmetbeyoğlu, Van Emniyet Müdürü Atanur Aydın ve protokol katılımcılarına Kırgızlar tarafından çapan ve kalpak giydirildi. Şölen plaket takdimiyle son buldu.

 

Sonraki Haber

Türkiye'den Türk Dünyasi Kütüphanelerine Türkçe Kitap Desteği

“3. Türk Dünyası Ülke Kütüphanelerine Kitap Bağışı ve Kitap En Sağlam Köprüdür Konferansı” kapsamında 10.000 adet kitap Kosova’ya gönderildi.  Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM), T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türk...