Haberler

31 Temmuz 2023

TİKA, Fırat Kalkanı Harekatı Bölgesinde Kırsal Kalkınmaya Desteğini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Kilis İli Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliğinde Suriye’nin Çobanbey bölgesindeki çiftçilere süt sağım makinesi desteği sağlandı.

Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirilen operasyonlardan sonra güvenli hale getirilen Çobanbey bölgesinde tarım ve hayvancılık alanında çalışmalar yürüten TİKA, bölgedeki hayvan sayısı ve veriminin arttırılması ve elde edilen hayvansal ürünlerin daha hijyenik koşullarda pazara ulaştırılabilmesi için projeler üretiyor.

Bu kapsamda, TİKA, Kilis İli Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Çobanbey Yerel Meclisi ortaklığında gerçekleştirilen proje ile 30 çiftçiye süt sağım ünitesi temin edildi. Sağlanan destek ile süt sağım kapasitesinin arttırılarak hijyene bağlı sağlık problemlerinin önemli ölçüde azaltılması hedefleniyor.

Projenin açılışında söz alan Çobanbey Yerel Meclis Başkanı İsmet Abbas, “Bölgemizin hayvancılık alanında gelişmesinin bütün Suriye’nin faydasına olacaktır. Türkiye’ye destekleri için teşekkür ediyor ve projelerin sürdürülmesini temenni ediyoruz.”  dedi.

Bölgede TİKA tarafından gerçekleştirilen kırsal kalkınma öncelikli gelir getirici tarım projelerinin önümüzdeki dönemlerde de sürdürülmesi hedefleniyor.

Sonraki Haber

Tacikistan’da “Eğitim ve Üretim Serası” Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tacikistan’da tarım alanında çalışmalar yürüten tek üniversite olan Ziraat Üniversitesi yerleşkesinde kurulmuş olan “Eğitim ve Üretim Serasının” açılışı yapıldı. Tacikistan'ın köklü eğitim kurumlarından olan Tacikistan Ziraat Üniversitesi'nde,...