Haberler

31 Temmuz 2023

Tacikistan’da “Eğitim ve Üretim Serası” Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tacikistan’da tarım alanında çalışmalar yürüten tek üniversite olan Ziraat Üniversitesi yerleşkesinde kurulmuş olan “Eğitim ve Üretim Serasının” açılışı yapıldı.

Tacikistan'ın köklü eğitim kurumlarından olan Tacikistan Ziraat Üniversitesi'nde, öğrencilerin mesleki bilgi ve deneyimlerini artırmak, uygulamalı eğitimlerini desteklemek ve alanda tecrübe edinmelerini sağlamak amacıyla 450 m2 büyüklüğünde modern bir eğitim ve araştırma serası kuruldu.

İki aşamalı olarak gerçekleştirilen projenin ilk aşamasında, seranın kurulumu tamamlanırken, Türkiye'den gelen uzmanlar tarafından üniversitede görevli öğretim görevlilerine seracılıkla ilgili bir hafta süren eğitim verildi.

Eğitim sırasında, Türkiye'den getirilen fidelerin dikimi de gerçekleştirildi.

Eğitim serasının açılışı için düzenlenen törene; Tacikistan Cumhuriyeti Tarım Bakanı Kurbon Hakimzoda, Tacikistan Tarım Bilimleri Akademisi Başkanı Nurali Asozoda, Tacikistan Ziraat Üniversitesi Usmon Mahmadyorzoda, T.C. Duşanbe Büyükelçiliği İkinci Katibi Ozan Kublay ve TİKA Koordinatörü İbrahim Erbir katıldı.

Burada söz alan Tacikistan Tarım Bakanı Hakimzoda, projenin Tacikistan'daki tarımsal eğitimle ilgili stratejik önemde bir adım olduğunu belirterek TİKA'ya proje için teşekkür etti. Hakimzoda, projenin olumlu sonuçlarını ve ülke tarımına katkısını ilerleyen süreçte net bir şekilde görüleceğini kaydetti.

Proje ile Tacikistan Ziraat Üniversitesi, tarım sektöründe yetişecek nitelikli iş gücüne önemli bir katkı sağlayacak.

Sonraki Haber

TİKA’dan Somalilandli Çiftçilere Tohum ve Gübre Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Somalilandli çiftçilere tohum ve gübre desteğinde bulunuldu. Somaliland Tarım Bakanlığı ile TİKA iş birliğinde gerçekleştirilen Tarımsal Kalkınma ve Kuraklıkla Mücadele Projesi kapsamında 100 çiftçiye, tohum ve kimyasal...