Haberler

04 Ocak 2016

TİKA Etiyopya'da Kuraklıktan Etkilenen 120 Aileye Acil İnsani Yardımda Bulundu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) kuraklıktan etkilenen Etiyopya'nın doğusunda yer alan Somali sınırındaki Ogaden Eyaleti’ndeki 120 aileye insani yardımda bulunuldu.

Haziran ve Ekim aylarında kış mevsiminin yaşandığı Etiyopya’da kırsal bölgelerde yaşayan halk, oluşturdukları yapay göllerle suyu biriktirip sonraki sekiz ay içerisinde bu suyu kullanarak geçimlerini sağlıyor. 2015 Haziran-Ekim aylarında yeterli yağış alamayan bölgede kuraklık sıkıntısı yaşanıyor.

Etiyopya’daki Birleşmiş Milletler İnsani İşler Bölgesel Ofisi, ülkede geçtiğimiz günlerde 8.2 milyon kişinin acil insani yardıma muhtaç olduğunu ifade edip, Etiyopya hükümetinin verdiği bilgiye dayanarak 8.2 milyon kişinin hayatının tehdit altında olduğunu bildirdi.

TİKA Addis Ababa Koordinasyon Ofisi tarafından yaşadıkları bölgede kuraklıktan dolayı tüm hayvanları ölen ve Afdam Woreda şehrine 200 km uzaklıktan gelen 120 aileye öncelikli olarak 60 çadırın yanında gıda ve temizlik malzemelerinden oluşan yardım kolileri dağıtıldı.

Kuraklık nedeni ile zor günler geçiren Afdam Kasabası sakinleri yardımlardan dolayı mutlu olduklarını belirterek, Türkiye ve TİKA'ya teşekkür ettiler. 

Sonraki Haber

TİKA Lübnan’da Abdullah Rasi Devlet Hastanesi'ne Yoğun Bakım Ünitesi Kuruyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Lübnan'ın Akkar bölgesindeki Abdullah Rasi Devlet Hastanesi'nin yenilenmesine katkıda bulunuyor. TİKA, Lübnan'ın kuzeyinde bulunan Akkar bölgesindeki ve önceleri "fakirlerin hastanesi" olarak bilinen Abdullah Rasi Devlet Hastanesinin modern cihazlarla donatılması...