Haberler

23 Aralık 2015

TİKA Etiyopya’nın Yetimlerini Unutmadı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Etiyopya'da Yetim Children Care Center" adlı derneğin Addis Ababa'da bulunan merkezlerine kapasite artırımına yönelik, mobilya, tıbbı malzeme ve ekipman desteği sağladı.

Addis Ababa'nın merkezinde faaliyet gösteren "Yetim Children Care Center " isimli sivil toplum kuruluşu, Addis Ababa ve Oromia Eyaleti'nde eğitim, sağlık, yetim çocuklar ve bakıma muhtaç anneler için yardım faaliyetinde bulunuyor. Yetim çocukları ilköğretimden üniversite eğitimine kadar destekleyerek çalışma hayatına daha güçlü başlamalarına yardımcı oluyorlar. TİKA tarafından "Yetim Children Care Center" adlı derneğin Addis Ababa'da bulunan merkezlerine kapasite artırımına yönelik, mobilya, tıbbı malzeme ve ekipman desteği sağlandı. Dernek sadece Addis Ababa'da 9343 yetim barındırıyor. Bunun dışında evsizleri ev sahibi yapmak için aylık devlete belli bir miktarda para yatırıyor, eski evleri yeniliyor, temel bilgisayar eğitimi veriyor, yetim çocukları ve onların annelerini HIV/AIDS hakkında bilinçlendiriyor.

“Yetim Children Care Center" derneğinin Addis Ababa’da bulunan merkezlerinde düzenlenen törene Türkiye Cumhuriyeti Addis Ababa Büyükelçisi Sayın Fatih Ulusoy, TİKA Addis Ababa Koordinasyon Ofisi çalışanları, dernek idare heyeti bir çok yetim çocuk katılmıştır. Dernek merkezini gezen Sayın Büyükelçi Fatih Ulusoy yaptığı konuşmasında; “Etiyopya’ya yeni atandığını söyleyerek Etiyopya halkına ve özellikle tüm bu yetimlere Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın selamlarını getirdim” diyerek sözlerine şöyle devam etti; “Gördüm ki TİKA’nın yaptığı bu yardım çok isabetli olmuş, burada yetimleri koruyan sizlerin yaptığı bu fedakarlığa destek vermek bizim için bir borçtur, siz yetimleri korudukça biz sizleri desteklemeye devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

 Açılışta söz alan dernek yetkilisi Kemal Abdulhakim; “Türkiye’nin sadece Etiyopya’nın değil tüm dünyanın yetimlerine koştuğunu biliyoruz, gittiğimiz her yerde mutlaka Türkiye’nin bir yardım elinin oraya uzandığını görüyoruz bu Türk milletinin, Türk halkının merhamet göstergesidir” diyerek duygularını ifade etti. Kemal Abdulhakim sözlerinin devamında “Yetimlere yönelik çalışmalarımızı başlattığımızda 50 yetim çocuğumuz vardı. Şimdi nerdeyse kurumsallaştık ve 10.000 yetimle doğrudan ya da dolaylı olarak ilgileniyoruz, biz daha çok yetim çocukla ilgilendikçe Türkiye’nin yardımına her zaman ihtiyaç duyacağız, bu gördüğünüz yetimlerin hepsi Türk halkına dua ediyor, bizi unutmayın, yardımlarınızı esirgemeyin” dedi.

Dernek yönetimi tarafından Addis Ababa Büyükelçisi Sayın Fatih Ulusoya’a plaket takdiminden sonra tören sonlandırıldı.

Yetim Children Care Center

Addis Ababa'nın merkezinde yerleşik faaliyet gösteren "Yetim Children Care Center " isimli sivil toplum kuruluşu, Addis Ababa ve Oromia Eyaleti'nde eğitim, sağlık, yetim çocuklar ve bakıma muhtaç anneler gibi farklı alanlarda faaliyet gösteriyor. Etiyopya'daki yetim çocukların ilkokuldan, üniversiteye kadar her alanda destek olmaya çalışan dernek aynı zamanda yoksul ailelere gıda ve çeşitli ihtiyaç malzemeleri yardımında bulunuyor. Dernek hali hazırda 10 bin yetim çocuğa sahip çıkmaya çalışıyor.

Sonraki Haber

TİKA Afrika’da Zambezi Bölgesine de Ulaştı

TİKA Namibya’nın en kuzey doğusunda, Zambezi bölgesi olarak adlandırılan bölgenin Makanga ilçesinde toplum ve çevre adına faaliyetler yürüten “Makanga Toplum Merkezi”ne donanım desteği sağladı. Namibya’da bir yıl içinde 20’ye yakın projeyi hayata geçiren TİKA, Namibya’nın...