Haberler

29 Mayıs 2014

TİKA, Dünyanın Dört Bir Yanında Projeleriyle Türkiye'nin Adını Dünyaya Duyuruyor

Çeşitli temaslarda ve açılışta bulunmak üzere Karadağ’a gelen Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve beraberindeki heyet Karadağ’daki temasları kapsamında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı TİKA Podgoritsa Program Koordinasyon Ofisi’ni ziyaret etti.

Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’daki temaslarına Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vuyanoviç’i ziyaret ederek başlayan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah işler, Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vuyanoviç’le görüşmede bulundu. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah işler ’e, Karadağ’daki temaslarında TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Mahmut Çevik, TİKA yetkilileri, Türkiye Karadağ Büyükelçiliği yetkilileri, AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal ve CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay eşlik etti.

Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vuyanoviç ile görüşmelinin ardından Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah işler ve beraberindeki heyet TİKA Podgoritsa Program Koordinasyon Ofisi’ni ziyaret etti. Ziyarette, TİKA’nın Karadağ’daki çalışmaları hakkında yetkililerden bilgi alan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah işler, gazetecilere yaptığı açıklamada iki ülke arasında Karadağ’ın bağımsızlığının ardından iyi ilişkilerin geliştirildiğini söyledi.

Siyasi ilişkilerin çok iyi olduğunu, karşılıklı olarak üst düzey ziyaretlerin sıklıkla yapıldığını ifade eden Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah işler, “İki ülke arasındaki kültürel ilişkiler olsun, ekonomik ilişkiler olsun arzu ettiğimiz düzeyde gelişerek devam etmekte. Bu ülkenin hem AB üyeliğine hem NATO üyeliğine Türkiye’nin desteği söz konusu. Bizler, Türk dış politikası olarak, Balkan coğrafyasında barışa, huzura, istikrara her türlü desteği, katkıyı veriyoruz. Bundan dolayı Balkan coğrafyasının çok kültürlü bir yapısı var. Bu çok kültürlü yapının, huzur ve barış içerisinde yaşayarak bir model oluşturulmasını temenni ediyoruz” dedi.

İki ülke arasındaki ilişkilerde en önemli ayağı oluşturan kurumlardan birisinin TİKA olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah işler, TİKA’nın 2007 yılından bu yana Karadağ’daki çalışmalarını sürdürdüğünü hatırlattı. TİKA’nın Karadağ’da 150’ye yakın projeyi hayata geçirdiğini söyleyen Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah işler, 20 projenin de halen devam ettiğini belirtti.

TİKA’nın, dünyanın dört bir yanında projeleriyle Türkiye’nin adını dünyaya duyurmakta olduğunu ifade eden Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah işler, “TİKA, bildiğiniz gibi bir dostluk ve kardeşlik köprüsü görevini ifa ediyor. 1992 yılında kurulduktan sonra biz iktidara gelene kadar, 2002 yılına kadar, 2 bin 241 projeyi hayata geçirmişti. Ama o günden bugüne, 2013 yılına kadar 13 binin üzerinde projeyi hayata geçirdi. Özellikle de son iki yılda, yılda ortalama bin 800 proje hayata geçirildi. Hakikaten, insanlığın öldüğü bir dönemde, trajedilerin yaşandığı bir dönemde, Türkiye TİKA’nın koordinasyonunda AFAD ile olsun, Kızılayı ile olsun adeta dünyaya bir insanlık dersi vermekte” diye konuştu.

Bosna Hersek ve Sırbistan’daki sel felaketleri yaşanır yaşanmaz TİKA, AFAD ve Kızılay olarak yardımların acilen ulaştırıldığını söyledi. Balkan coğrafyasının önemli bir coğrafya olduğunu ifade eden Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah işler, “Bu coğrafyada barışın, huzurun ve istikrarın hakim olması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu coğrafyada, yakın zaman önce acılar yaşandı, kan döküldü, yüzbinlerce insan öldü. Artık bu acıların benzeri yaşanmasın diye Türkiye olarak bu coğrafyada barışın, istikrarın ve huzurun yaşanması için her türlü gayreti gösteriyor ve her türlü desteği veriyoruz” dedi.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah işler, TİKA Podgoritsa Program Koordinasyon Ofisi ziyaretinin ardından Karadağ İslam Birliği Meşihatı’nı da ziyaret ederek, İslam Birliği Başkanı Rifat Feyziç ile görüştü. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah işler, Karadağ İslam Birliği ziyaretinin ardından TİKA tarafından restorasyonu tamamlanan Osmanagiç Camii’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah işler, Osmanagiç Camii ziyaretinin ardından Karadağ Başbakan Yardımcısı Rafet Husoviç ile görüştü. Villa Goritsa’daki görüşme, başında görüntü alınmasının ardından basına kapalı devam etti. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah işler, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Karadağ’ı tanıyan ilk ülkelerden birinin Türkiye olduğunu hatırlatarak, o günden bu yana iki ülke arasında güzel ilişkilerin geliştirildiğini belirtti.

Karadağ Başbakan Yardımcısı Rafet Husoviç de iki ülke arasındaki ilişkilerin sağlık, eğitim, kültür, politika ve diğer alanlarda en üst düzeyde olduğunu belirtirken, ekonomi alanındaki ilişkilerin daha da iyi düzeye getirilebileceğini vurguladı. Türk hükümetine, Karadağlı öğrencilere verdiği burslar dolayısıyla teşekkür eden Karadağ Başbakan Yardımcısı Rafet Husoviç, sadece geçen yıl 50 öğrenciye Türkiye’de eğitim bursu verildiğini ve 200’den fazla Karadağlı öğrencinin eğitimine devam ettiğini aktardı. Karadağ Başbakan Yardımcısı Rafet Husoviç, ayrıca yakın zamanda Türkiye’ye iade-i ziyarette bulunacağını ve somut projeler üzerinde görüşme imkanı bulacaklarını dile getirdi.

Karadağ Başbakan Yardımcısı Rafet Husoviç ile görüşmenin ardından Karadağ’daki temaslarının ilk gününü tamamlayan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah işler, Karadağ temaslarının ikinci gününde TİKA tarafından yaptırılan Bar şehrindeki Selimiye Camisi ve İslam Kültür Merkezi’nin açılış törenine katılacak.

Sonraki Haber

Ali Bey Hüseynzade Azerbaycanlı Öğrencilerin Kaleminden Yeniden Anlatıldı

Kültürel yozlaşmaya karşı, ortak değerleri yaşatıp temsil eden şahsiyetleri daha iyi anlamak ve anlatmak konusunda gençlerin teşvik edilebilmesi amacıyla TİKA tarafından Azerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı ve Avrasya Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü İctimai Birliği işbirliğinde hayata geçirilen...