Haberler

29 Mayıs 2014

Burkina Fasolu Çocuklar ve Soma Şehitleri Hatıra Ormanı Oluşturuldu

Burkina Faso’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Belwet Derneği işbirliğinde gerçekleştirilen 100 Bin Fidan Moringa Oelifera Yetiştiriciliği Projesi kapsamında 10 hektar alanda Burkina Fasolu Çocuklar ve Soma Şehitleri Hatıra Ormanı oluşturuldu.

TİKA, Burkina Faso’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede Burkina Faso’da TİKA ve Belwet Derneği işbirliğinde gerçekleştirilen 100 Bin Fidan Moringa Oelifera Yetiştiriciliği Projesi kapsamında 10 hektar alanda Burkina Fasolu Çocuklar ve Soma Şehitleri Hatıra Ormanı oluşturuldu.

Belwet Derneği ile yapılan protokol çerçevesinde anılan Derneğe ait 300 hektar alanda ve 75 okul bahçesinde 100 bin Moringa Oelifera fidanı yetiştirilmesi hedeflendi. Moringa Oelifera ağacının ürünleri, gıda sektörü başta olmak üzere pek çok sektörde kullanılıyor. Söz konusu proje kapsamında, Moringa Oelifera ağacından elde edilecek ürünlerin işlenerek, özellikle okul çağındaki iyi beslenemeyen çocuklara besin takviyesi olarak dağıtılması ve çölleşme tehdidi ile karşı karşıya bulunan ülkenin, ağaç dikimi sayesinde çölleşme ve erozyon ile mücadelesine destek olunması amaçlanıyor. Söz konusu proje kapsamında TİKA tarafından ilk etapta Burkina Fasolu yetkililere, tohum, gübre ve ekipman desteğinde bulunuldu.

Belwet Derneği işbirliğinde TİKA tarafından temin edilen tohum, gübre ve ekipmanlar düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Türkiye Vagadugu Büyükelçiliği tarafından katılım sağlanan törende, TİKA, Belwet Derneği yetkilileri, Bölge Valisi, hükümet yetkilileri ve projeden faydalanacak yerel halk hazır bulundu.

Törende, Soma’da şehit olan maden işçileri için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulduktan sonra, bir yerel halk temsilcisi, Belwet Derneği Başkanı Larle Naaba Tigré, TİKA yetkilisi ve Vagadugu Büyükelçisi Murat Ülkü açıklamalarda bulundular. Yapılan açıklamalarda projenin yerel halk ve çocuklar için önemi vurgulandı. Konuşmaların ardından TİKA için ayrılan 10 hektarlık uygulama alanının açılışı yapılarak temsili fidanlar dikildi. Bahse konu alana Burkina Fasolu Çocuklar ve Soma Şehitleri Hatıra Ormanı tabelası dikildi.

Sonraki Haber

Ali Bey Hüseynzade Azerbaycanlı Öğrencilerin Kaleminden Yeniden Anlatıldı

Kültürel yozlaşmaya karşı, ortak değerleri yaşatıp temsil eden şahsiyetleri daha iyi anlamak ve anlatmak konusunda gençlerin teşvik edilebilmesi amacıyla TİKA tarafından Azerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı ve Avrasya Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü İctimai Birliği işbirliğinde hayata geçirilen...