Haberler

15 Temmuz 2016

TİKA Desteğiyle Ukrayna’da Türkçe Makale Yarışması

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesi Filoloji Enstitüsü girişimi üzerine ülke çapında lise öğrencileri arasında “Tanınmamış Türkiye” konulu makale yarışması ve üniversite öğrencileri arasında Türkçe-Ukraynaca hikâye-tercüme yarışması düzenlendi.

Yüksek katılımla gerçekleşen etkinlik, önceki yıllarda Ukrayna çapında 10. ve 11. sınıflarda okuyan öğrenciler arasında TİKA’nın katkıları ile düzenlenen makale yarışmasının devamı olarak gerçekleştirildi.

TİKA’nın katkılarıyla düzenlenen yarışmanın ödül töreninde açılış konuşmasını yapan Uluslararası İlişkilerden sorumlu Filoloji Enstitüsü Müdür Yardımcısı Sergiy Skrıpnik, üniversiteye düzenli olarak desteklerini sunan TİKA’ya teşekkürlerini iletti. Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesi Türkoloji Bölüm Başkanı İrina Pokrovskaya da, Türkoloji Bölümüne sağlanan önemli desteklerden ötürü TİKA’ya teşekkür ettiğini belirtti.

Ukrayna gençlerinin Türk kültürüne ve tarihine karşı ilgi ve sevgisini görmekten duyduğu mutluluğu paylaşan TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, Ukrayna geleceğinin gençlerin elinde olduğunu ifade ederek başta dereceye girenler olmak üzere tüm katılımcıları kutladı.

Dereceye giren öğrencilere TİKA tarafından temin edilen dizüstü bilgisayarlar, tablet ve cep telefonları, kaliteli eser veren ancak dereceye giremeyenlere ise hediyelik t-şört ve bardaklar teslim edildi. Katılımcılara TİKA tarafından bastırılan makale ve tercümelerini içeren kitapçıklar dağıtıldı.

Ukrayna’nın farklı bölgelerinden gelen ve yarışmaya katılan öğrencilerin lisans ve yüksek lisans yapmak üzere Kiev Milli Taras Şevçenko üniversitesine başvurması beklenmekte. Bu katkı ile hem lise öğrencilerinin kariyer rehberliği teşvik edildi, hem de üniversitelerde Türkçe okuyan öğrencilerin motivasyonu arttı.   

Sonraki Haber

“TİKA son 3 yılda 3 kıtada 18 ayrı ülkede 100'ü aşkın restorasyon çalışması yürüttü”

Yurt Dışındaki Kültür Varlıkları Eşgüdüm ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak başkanlığında, bakanlıklar ve kurum temsilcilerinin katılımıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nda (TİKA) yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde 6 Temmuz...