Haberler

30 Eylül 2022

TİKA Desteğiyle Cezayir'de Türkiye Standı Kuruldu

Cezayir’de düzenlenen 21. Uluslararası Turizm Fuarı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türk Hava Yolları (THY) ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı başta olmak üzere Türkiye’den 5 kurum ve firmanın katılımıyla kapılarını açtı.

Cezayir’de bu yıl 21’incisi düzenlenen Uluslararası Turizm Fuarı, Türkiye dahil 31 ülkenin katılımıyla kapılarını açtı. Başkent Cezayir’deki fuarın açılışını Başbakan Eymen Bin Abdurrahman yaptı. Açılışa Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisi Mahinur Özdemir Göktaş, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkan Yardımcısı Rahman Nurdun ve TİKA Cezayir Koordinatörü Gökçen Kalkan da katıldı.

Fuara Kovid-19 salgını sonrası yoğun ilgi

Başbakan Bin Abdurrahman, açılış konuşmasında, Cezayir'in Afrika'nın derinliklerindeki varlığına ve özellikle kardeş ülkelerle ilişkilerin sağlamlaştırılmasına, uçuş sayısını artırmaya ve ister hava ister deniz yoluyla yeni rotalar açmaya önem verdiğine vurgu yaptı. Cezayir Ulusal Turizm Ofisi Müdürü Abdulaziz El-Madvi ise yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgını sonrası gerçekleşen bu seneki fuara ilginin yoğun olduğunu belirtti.

Fuara Türkiye’den 5 kurum ve firma katıldı

Bu yıl fuara 31 ülkeden 200’ü aşkın firmanın katıldığını aktaran Madvi, bu sayının geçen yıllara göre çok yüksek olduğunu kaydetti. Türkiye-Cezayir ilişkilerinin çok güçlü olduğunu hatırlatan Madvi, Türkiye’den şirketlerin de yer aldığı fuarın iki ülke arasında turizm alanında çeşitli anlaşmaların yapılması noktasında önemli bir fırsat olduğunu söyledi. TİKA, THY ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı başta olmak üzere Türkiye’den 5 kurum ve firmanın yer aldığı fuar 2 Ekim’e kadar sürecek.

Sonraki Haber

TİKA’dan Üreten Kadınlara Ekipman Desteği

TİKA, Tunus’un kırsal bölgelerinde faaliyet gösteren tarımsal birlikleri ve kooperatifleri desteklemeye devam ediyor. Kırsal kalkınmayı destekleyerek bu bölgelerde yaşayan ancak sınırlı imkânlara sahip olan insanların hayatlarını idame ettirebilmeleri için projeler geliştiren TİKA, Tunus’un farklı bölgelerinde...