Haberler

01 Haziran 2017

TİKA'dan Zimbabve'ye Gıda Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Zimbabve'de geçtiğimiz Nisan ayında sel felaketinden etkilenen 1000 aileye gıda yardımında bulundu.

Zimbabve'nin başkenti Harare'nin en yoksul yerleşim birimi Hopley'de gerçekleşen teslim töreni; T.C. Harare Büyükelçisi Kadir Hidayet Eriş, Zimbabve Milletvekilleri Keith Guzha ve Shadreck Mashayamombe, Hopley Valisi Maeresa, Hopley Belediye Başkanı Gwenyambıra, Zimbabve İslami İlimler Merkezi yetkilileri ile TIKA Heyeti'nin yanı sıra bölge halkının yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Teslim töreninde un, pirinç, şeker, çay, yağ, kahvaltılık yiyecek, meyve suyu ve sabundan oluşan 35 ton gıda ve temizlik malzemesi ihtiyaç sahibi ailelere teslim edildi. T.C. Harare Büyükelçisi Eriş konuşmasında, bölge halkına sel felaketinden dolayı geçmiş olsun dileklerini iletirken, Türkiye'nin TİKA vasıtasıyla dünyanın her yerinde zor durumda olan insanlara hiç bir ayrım gözetmeksizin destekte bulunduğunu ifade etti.

TİKA'nın kilometrelerce öteden Zimbabve'deki insanların yarasına merhem olmasının da bunun güzel bir örneği olduğunu belirtti. Zimbabve Milletvekili Guzha, Türkiye'nin Zimbabvelilerin dostu olduğunu vurgularken, TİKA'ya desteklerinden ötürü müteşekkir olduklarını dile getirdi. Guzha, gıda yardımının Ramazan ayına denk gelmesinden de ayrıca mutlu olduklarını belirtirken, gelecekte TİKA'nın Zimbabve'de daha çok proje gerçekleştirmesi temennisinde bulundu.

Törene katılan diğer Milletvekili Mashayamombe ise, sunulan destekten dolayı teşekkürlerini ifade ederken, duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Zimbabve İslami İlimler Merkezi isimli STK'nın talebi üzerine gerçekleştirilen gıda yardımı Norton, Hopley ile Hurungve'de meskûn Nisan ayında meydana gelen yoğun yağışlardan etkilenen yoksul 1000 aileye ulaştırıldı.

Sonraki Haber

Sırbistan’da Genç Arıcılara TİKA’dan Eğitim

Sırbistan’da kırsal alanda yaşayan ailelerin gelir seviyelerinin iyileştirilmesi ve istihdamına katkı sağlanması amacıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Novi Pazar ve Tutin belediyelerinde başlatılan Genç Arıcıların Yetiştirilmesi Projesi, yerinde yapılan incelemeler ve düzenlenen...