Haberler

01 Haziran 2017

Sırbistan’da Genç Arıcılara TİKA’dan Eğitim

Sırbistan’da kırsal alanda yaşayan ailelerin gelir seviyelerinin iyileştirilmesi ve istihdamına katkı sağlanması amacıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Novi Pazar ve Tutin belediyelerinde başlatılan Genç Arıcıların Yetiştirilmesi Projesi, yerinde yapılan incelemeler ve düzenlenen eğitim programları ile devam ediyor.

Sırbistan’da 2016 yılında başlatılan proje kapsamında Mokra Gora Arıcılar Birliği, Peşterska Matica Arıcılar Birliği ve MOUP Belediyelerarası Tarım Sendikası’na üye toplam 60 arıcıya 300 adet arılı kovan ve ekipman dağıtılmıştı.

Proje kapsamında bu yıl ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan görevlendirilen uzman heyet ile verilen kovanlar yerinde incelenirken, bakteriyel, paraziter ve viral arı hastalıkları ve zararlılarla mücadele konusunda eğitimler düzenlendi. Hem Novi Pazar hem de Tutin’de gerçekleştirilen programlarda arıcılara yaza hazırlık için yapmaları gerekenler anlatılırken, tespit edilen yanlış uygulamaların düzeltelmesi için gerekli bilgiler paylaşıldı.

TİKA heyetini kabul eden birlik yetkilileri,  heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek Sırbistan’da Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanmalarının kendileri açısından önemine işaret ettiler. Novi Pazar Belediyelerarası Tarım Sendikası yetkilileri, bölgenin sahip olduğu zengin bitki florasından maksimum düzeyde faydalanabilmek ve ayrıca gençlerin bölgeden göç etmesini öneleyebilmek amacıyla arıcılığın teşvik edilmesinin önemli olduğundan bahsederek, bugüne kadar verilen desteklerden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler.

TİKA tarafından görevlendirilen arıcılık heyeti, Novi Pazar ve Tutin belediyelerinin yanısıra Prijepolje ve Priboj şehirlerinde de arıcı birliklerini ziyaret ederek arıcılık faaliyetlerinde yaşanan sorunları yerinde inceledi ve yapılabilecek yeni çalışmaları değerlendirdi.

Projenin, arıcı birliklerine verilecek ekipman desteği ile devam ettirilmesi planlanıyor.

Sonraki Haber

Azerbaycan’da İslam İşbirliği Teşkilatı’na Çalışma Merkezi Kurulumu

Azerbaycan Cumhuriyeti Çalışma ve Nüfusun Sosyal Güvenliği Bakanlığı tarafından başlatılan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) bünyesinde Çalışma Merkezi kurulum çalışmalarına, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından danışmanlık desteği verildi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından...