Haberler

02 Haziran 2017

Azerbaycan’da İslam İşbirliği Teşkilatı’na Çalışma Merkezi Kurulumu

Azerbaycan’da İslam İşbirliği Teşkilatı’na Çalışma Merkezi Kurulumu

Azerbaycan Cumhuriyeti Çalışma ve Nüfusun Sosyal Güvenliği Bakanlığı tarafından başlatılan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) bünyesinde Çalışma Merkezi kurulum çalışmalarına, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından danışmanlık desteği verildi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından İslam İşbirliği Teşkilatı’nın çalışma, işgücü, sosyal güvenlik ve insan sermayesinin geliştirilmesi yönünde üye ülkelerin çabalarının birleştirilmesi amacıyla 2013 yılında kuruluş önerisi verilen İİT Çalışma Merkezi kurulması çalışmaları çerçevesinde, TİKA tarafından Azerbaycan Cumhuriyeti Çalışma ve Nüfusun Sosyal Güvenliği Bakanlığı heyetinin Türkiye’de tecrübe aktarımı programı hayata geçirildi.  

Çalışma ziyareti kapsamında, Azerbaycan Cumhuriyeti Çalışma ve Nüfusun Sosyal Güvenliği Bakanlığı uzmanları, İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi’nin (SESRİC) mevzuat altyapısı, mali yükümlülükler, İİT Genel Sekreterliği ile ilişkiler, personel politikası ve birçok çalışmaları ile yakından tanışma fırsatı buldu. Tecrübe aktarımı ziyareti çerçevesinde Bakanlık heyeti, İİT Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’ni (İSEDAK) ziyaret etti.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de kurulacak olan ve uluslararası bir kuruluş hüviyetine sahip olacak Merkez’de üye ülkelerin faaliyetleri koordine edilecek; çalışma ortamının iyileştirilmesi, mesleki eğitim programlarının düzenlenmesi ve işgücü olanaklarının geliştirilmesi ve dezavantajlı gruplar başta olmak üzere toplumda istihdamın artırılmasına yönelik faaliyetler yürütülecek.

Azerbaycan Cumhuriyeti Çalışma ve Nüfusun Sosyal Güvenliği Bakanlığı, İİT Çalışma Merkezi kurulum faaliyetleri çerçevesinde Türkiye’de faaliyet gösteren uluslararası kuruluşların çalışmalarının yerinde gözlemleme fırsatı sağladığı için TİKA’ya teşekkürlerini bildirdiler.

Sonraki Haber

TİKA Somali’de Ramazanı Yetimlerle Birlikte Yaşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) 2017 yılı Ramazan Ayı Programı kapsamında, Somali’de her gün farklı bir yetimhanede iftar programı düzenliyor. TİKA, Somali’de gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Somali’de farklı sektörde...