Haberler

30 Haziran 2015

TİKA'dan Suriye, Somali, Irak ve Yemenli Öğrencilere İftar

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)  ve Misafir Derneği işbirliğinde Suriye, Somali, Irak ve Yemenli öğrencilere iftar programı düzenlendi.

TİKA ve Misafir Derneği işbirliğinde Suriye, Somali, Irak ve Yemenli öğrencilere Ankara’da bulunan Gökçek Parkında iftar programı tertip edildi. Çok sayıda Suriye, Somali, Irak ve Yemenli öğrenci ve ailelerinin katıldığı iftar programında TİKA yetkilileri de bulundu. Programda açıklamada bulunan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Dünyanın her bir köşesinde çeşitli sıkıntılar yaşandığına dikkat çekerek, “Özellikle de ülkemizin etrafında yaşanan çeşitli zorluklar var, misafirler var; onlarla ilgili çalışan bir çok sivil toplum kuruluşlarımız var, girişimcilerimiz var hepsini burada minnetle, şükranla yad etmek istiyoruz. Bu sıkıntılı dönemlerde Türkiye’de kalışlarınız inşallah berekete tebdil olur” dedi.

Programa özellikle çocukların ilgisi büyük oldu. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Suriye ve Somali gibi çeşitli ülkelerden sığınmacı olarak Türkiye’ye gelen çocuklarla tek tek ilgilenerek, mutluluklarına ortak oldu. Program, Suriyeli ve Somalili çocukların söylediği ilahilerle başladı. TİKA’nın birçok coğrafyada çalışma yaptığını belirten TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, “Şehrimizde bulunan çeşitli aileleri biraraya getirdi. Bizde onlarla birlikte iftar yapacağız. Yetim çocukları var. Somali’den, Suriye’den gelen çeşitli aileler var. Hafızlık eğitimi alan çocuklar var. Onlarla beraber olacağız, onlarla tanışacağız” ifadelerini kullandı.

“Böyle özel bir sofrada misafir olmak herkese nasip olmaz” diyen TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, “Allah’a binlerce şükürle olsun. Sizlerle birlikte olmaktan dolayı şükranlarımı arz ediyorum. Her an her saniye sizlerle birlikte, bütün ruhuyla, bütün kalbiyle, bütün dünyadaki sıkıntıları olanlarla beraber olan; Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve hükümetimizin selamlarını sevgilerini bu vesileyle de iletmek istiyorum” diye konuştu.

Çeşitli ülkelerden Türkiye’ye gelen sığınmacıların durumları hakkından konuşan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, “Sofrada güzel hafızlar var gencecik, küçücük yaşlarda hafızlığa başlamış, çalışmalar yapan ve Türkiye’de eğitim alan çeşitli ülkelerden; Somali’den, Suriye’den, Irak’tan, Yemen’den gelen evlatlar var. Onların hepsini ayrı ayrı görmek, hissetmek çok güzel. Dünyanın her bir köşesinde çeşitli sıkıntılar yaşanıyor. Özellikle de ülkemizin etrafında yaşanan çeşitli zorluklar var, misafirler var; onlarla ilgili çalışan bir çok sivil toplum kuruluşlarımız var, girişimcilerimiz var hepsini burada minnetle, şükranla yad etmek istiyoruz. Bu sıkıntılı dönemlerde Türkiye’de kalışlarınız inşallah berekete tebdil olur. Gelecekte de evlatlarımızın güzel bir şekilde yetişmesine vesile olur. Bu hayırlı evlatları yetiştiren anneleri kutluyorum. Onlara Allah’tan yardım diliyorum” dedi.

TİKA olarak dünyanın çeşitli coğrafyalarında, kalkınma yardımları üzerine çalışmalar yaptıklarına değinen TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, “Ancak Ramazan vesilesi ile ofislerimizin olduğu yerlerde çeşitli iftar sofralarını, oradaki arkadaşlarımızla tertip ediyoruz. Hemen hemen her akşam bir bölgede iftar programları yürüyor. İftar sofraları, insanların birbirini tanıması, birbirini anlaması ve kaynaşması açısından çok önemli. Bu manada Misafir Derneği’ni kutluyorum” şeklinde konuştu.

Sonraki Haber

TİKA’dan Filistin’de Yılda 40.000 Kişiye Sağlık Hizmeti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Batı Şeria’da kurulan Tubas Türk Devlet Hastanesi yılda yaklaşık 40.000 bin kişiye sağlık hizmeti veriyor. TİKA Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Filistin’de de önemli faaliyetlere imza atıyor....