Haberler

30 Haziran 2015

TİKA’dan Filistin’de Yılda 40.000 Kişiye Sağlık Hizmeti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Batı Şeria’da kurulan Tubas Türk Devlet Hastanesi yılda yaklaşık 40.000 bin kişiye sağlık hizmeti veriyor.

TİKA Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Filistin’de de önemli faaliyetlere imza atıyor. TİKA Filistin’de gerçekleştirdiği sağlık projeleriyle faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda Batı Şeria’nın 40.000 nüfuslu Tubas şehrinin ilk hastanesi olma özelliği taşıyan Tubas Türk Hastanesinin inşaatı ve donanımı 2012’de TİKA tarafından gerçekleştirildi.

2014 yılında hizmete giren 30 yataklı hastane, çevre şehirlerden de gelen hastalarla birlikte her yıl yaklaşık 40 bin hastaya hizmet veriyor. Hastanenin acil servisine yılda yaklaşık 30 bin kişi başvuruyor. Hastanede yılda ortalama altı bin beş yüz ameliyat gerçekleştiriliyor. Hastanede yaklaşık 1000 kadın yılda doğum yapıyor. TİKA gerçekleştirdiği projelerle Filistin halkının yanında durmaya ve yaralarını sarmaya devam ediyor.

Tubas bölgesinde yaşayan Filistinli vatandaşlar yaptıkları açıklamalarda Tubas Türk Hastanesi’nin kendileri açısından taşıdığı öneme vurgu yaparak, “Kendi bölgemizde hastaneye gidebilmek için ya Nablus’a ya da Cenin’e gitmemiz gerekiyordu. Ama artık bizim bölgemizde Tubas’da da iyi bir hastanemiz var. Türkiye’ye ve Türk milletine minnet duyuyoruz” diye konuştu.

Tubas Türk Hastanesi yetkilileri ise yaptıkları açıklamalarda TİKA’ya Filistinlileri yalnız bırakmadıkları için teşekkürlerini dile getirdiler. 

Sonraki Haber

Sırbistan’da Zraçak Fiziksel ve Zihinsel Engelli Bakım Merkezi’ne Anlamlı Destek

Sırbistan’da başkent Belgrad’a 135 km uzaklıktaki Çaçak şehrinde bulunan Zraçak Çocuk, Genç ve Yetişkinler İçin Gündüz Bakım Merkezi’nde Sensör ve Hidromasaj odaları Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteği ile hizmete açıldı. TİKA Sırbistan’da...