Haberler

18 Mayıs 2020

TİKA'dan Sırbistan’da 1.000 Aileye Ramazan Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Ramazan ayı vesilesiyle Sırbistan’da ihtiyaç sahibi ve romanlar, mülteciler gibi dezavantajlı gruplardan 1.000 aileye toplamda 15 ton temel gıda malzemelerinden oluşan yardım kolileri dağıtıldı.

Sırbistan’ın Sancak Bölgesi şehirlerinden Novi Pazar, Tutin, Syenitsa, Nova Varoş, Priboy ve Priyepolye’de toplam 400 aileye, Belgrad ve Smederova şehirlerinde roman nüfusun yoğun yaşadığı semtlerde 250 aileye, Güney Sırbistan’da Niş Şehrinde 100,  Osmanlı Bakiyesi Türklerin yaşadığı Bilaç Köyünde 50 aileye Sırbistan İslam Birliği Riyaseti ve  Svetionik Yardım Derneği işbirliğinde yardım kolileri ulaştırıldı.

Sırbistan İslam Birliği Sancak müftüsü Senad Halitoviç “Sırbistan'da yaşayan müslümanlara, 1000 kumanya bağışlayan TİKA'ya, bu vesileyi kullanarak gönlümden teşekkūr etmek istiyorum. Gerçekten bu çok büyük ve insani bir jesttir, özellikle Ramazan'da bu mubarek gūnlerde” ifadeleriyle teşekkürlerini iletmiştir.

Yine Belgrad yakınlarındaki Krnyaça Mülteci Kampına 3 ton gıda malzemesi Sırbistan Mülteciler ve Yerinden Edilmiş Kişiler Komiserliği-KIRS işbirliğinde teslim edildi. Suriye, Afganistan ve Irak’tan gelen 183 aileden 835 mültecinin yaşadığı kamp sakinlerinin 300 tanesi çocuktur. Kampta yapılan teslim töreninde konuşan Komiser Vladimir Cuciç “Mültecilere ev sahipliği yapmak profesyonelliğin yanında iyi insan olmayı da gerektirir. Türkiye’nin bu konudaki çalışmalarını hayranlıkla takip ediyoruz” şeklinde konuştu.   

Sonraki Haber

TİKA’dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 1000 Aileye Gıda Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kovid-19 salgınıyla mücadele ve Ramazan ayı faaliyetleri kapsamında KKTC’de ihtiyaç sahibi ailelere destekte bulundu. TİKA, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele ve ramazan ayı faaliyetleri kapsamında KKTC'deki ihtiyaç...