Haberler

17 Mayıs 2019

TİKA'dan Senegal ve Gambiyalı Tarım Uzmanlarına Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinasyonunda Tarım ve Orman Bakanlığı Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünde Senegal ve Gambia Tarım Bakanlıklarından gelen uzmanlara “Çeltik Yetiştiriciliği” eğitimi verildi.

TİKA, gıda güvenliği ve beslenme, tarımsal kalkınma, sürdürülebilir doğal kaynak yönetimi, gençlerin istihdamı, tarımsal ticaret ve yatırım ve diğer teknik konularda Afrika’ya sunduğu işbirliğini destekleme ve genişletme faaliyetleri kapsamında, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünün katkılarıyla Senegal ve Gambia’nın Tarım Bakanlıklarından gelen uzmanlara çeltik konusunda eğitim programı düzenlendi.

Eğitim programı kapsamında; çeltik ıslahı, toprak hazırlama, ekim, biyoteknoloji, bitki koruma ve hasat gibi konular teorik ve uygulamalı olarak anlatıldı. Ayrıca, eğitim sırasında Edirne bölgesindeki çeltik alanlarının yanı sıra özel tarım işletmeleri ziyaret edildi.   

Kişi başına yıllık pirinç tüketiminin ortalama 100 kg olduğu Gambiya ve Senegal’de pirinç, aynı zamanda halkın ana besin kaynağını oluşturuyor. Tropik iklime sahip olup yılda iki kez çeltik üretiminin yapıldığı ülkelerden Gambiya, pirinç ihtiyacının %17’ sini, Senegal ise %40’ını ithal ediyor.

Çeltik yetiştiriciliği projesi ile, Türkiye’nin bu alandaki bilgi birikimi ve modern tarım teknikleri Senegal ve Gambiya’ya aktarılarak, hedef ülkelerde yeni çeşitlerin üretilmesi ile rekolte artışının sağlanması hedefleniyor.  

Eğitim sonunda yapılan değerlendirme toplantısında konuşan Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek, çeltik eğitiminde hem uygulamalı hem de arazideki işlemlerle ilgili bilgi verildiğini ve her iki ülke ile işbirliğine hazır olduklarını ifade etti. Senegal Heyet Başkanı Amadou THIAM ve Gambiya Heyet Başkanı Francis MENDY ise konuşmasında, bu eğitim sayesinde pek çok yeni bilgilerle donatıldıklarını ve ülkelerinde faydalı çalışmalar yapmaya hazır olduklarını ifade ederek, buraya gelmelerini sağlayan Türkiye’ye, TİKA’ya ve Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne şükranlarını iletti.

TİKA tarafından uzmanlara sertifikalarının takdim edildiği eğitim sonunda, Edirne ve İstanbul’u kapsayan bir kültür gezisi gerçekleştirildi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Eritreli Personellere Mesleki Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Eritre İşçileri Ulusal Konfederasyonu personeline iklimlendirme ve soğutma sistemleri eğitimi düzenlendi. Teorik ve uygulamalı olarak yapılan eğitim ile birlikte, sıcaklık ve nem oranlarının fazla olduğu ülkede önemli...