Haberler

09 Mart 2020

TİKA'dan Romanya'nın Köstence İlindeki Mecidiye Hastanesine Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından daha önce yenilenen Romanya Mecidiye Hastanesi poliklinik bölümünün modern ekipmanlar ile donatımı konusunda iş birliği protokolü imzalandı.​

Romanya’nın Köstence iline bağlı Mecidiye ilçesinde bulunan ve çevresindeki yerleşim yerlerinde yaşayan yaklaşık 150 bin kişiye sağlık hizmeti veren Mecidiye Hastanesi poliklinik bölümünün modern tıbbi ekipmanlarla donatımı için TİKA, Mecidiye Belediyesi ve hastane arasında protokol düzenlendi.

Mecidiye Hastanesi'ndeki imza törenine Türkiye’nin Bükreş Büyükelçisi Füsun Aramaz, Mecidiye Belediye Başkanı Valentin Vrabie, TİKA Romanya Koordinatörü Yasemin Melez Biçer, Türkiye’nin Köstence Başkonsolosluğu yetkilileri, hastane yönetimi ve bölgede yaşayan soydaşlar katıldı.

MR, Bilgisayarlı Tomografi, X-Ray Cihazı, 3 adet Ultrasound Cihazı, endoskopi-kolonoskopi cihazları ve 4000 m2 üzerine kurulu poliklinik bölümünün modern şartlarda tüm bölge halkına hizmet verebilmesi için ihtiyaç duyulan diğer tüm son teknoloji ekipmanlar TİKA tarafından sağlanacak.

Büyükelçi Aramaz imza töreninde yaptığı konuşmada, “Mecidiye Hastanesi Polikliniğinin tüm bölgedeki soydaşlarımıza ve Romen dostlarımıza en iyi şekilde hizmet vermesi bizim için de bir gurur ve sevinç kaynağı olacaktır” diyerek; bu projenin Türk-Romen dostluğunun ve dayanışmasının en güzel örneklerinden biri olduğunu ifade etti.

İmza töreninde gazetecilere hitap eden Mecidiye Belediye Başkanı Vrabie ise, “Türkiye Cumhuriyeti’ne, Mecidiye sağlık sektörü için çok önemli olan iki projeyi finanse ettiği için teşekkür ediyorum. Mecidiye Polikliniğinin rehabilitasyonu ve ultra performanslı tıbbi ekipmanlarla donatılması sadece Mecidiye halkına hizmet etmeyecek.  Köstence ilinin nüfusunun dörtte birinden fazlasını oluşturan civarımızda bulunan kentlerin vatandaşlarına da hizmet ettiğini göz önünde bulunduracak olursak Orta Dobruca’nın vatandaşlarınınihtiyaçlarını karşılayacak diyebiliriz’’ dedi.

TİKA tarafından başlatılan tadilat çalışmaları 2019 yılında tamamlanmıştı

1965 yılında faaliyete geçen Mecidiye İl Hastanesi 45 yıllık hizmet süresince hiçbir tadilat ve bakım çalışmasının yapılmaması üzerine 2015 yılı içerisinde Romanya Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan denetimler sonucunda mevzuata uygun olmadığı gerekçesi ile kapatılmış, ihtiyaç duyulan modernizasyonunun sağlanması için Hastaneye 2 yıllık bir süre tanınmıştı. Takip eden sürede ilgili Belediye tarafından yönetimi tarafından hastanenin modernizasyonu için Avrupa Birliği fonlarına başvurularak alınan ödenek ile ihale gerçekleştirilmiş ancak ihaleyi kazanan firma tarafından hastanenin girişi ve ayakta tedavi (poliklinik) bölümleri yıkıldıktan sonra çalışmalar durdurulmuştu.

O tarihten bugüne âtıl halde bulunan Mecidiye Hastanesi poliklinik bölümünün TİKA tarafından başlatılan yenileme çalışmaları 2019 yılında tamamlandı.

Tamamlanan tadilat çalışmalarının ardından bu defa temin edilecek modern tıbbi cihaz ve ekipmanlar ile birlikte, en yakın il merkezi olan Köstence'den 45 kilometre uzaklıkta yer alan ve yaklaşık 50.000 kişinin yaşadığı Mecidiye başta olmak üzere çevredeki yerleşim alanları ile birlikte yılda yaklaşık 150.000 kişinin daha kaliteli ve daha yüksek kapasite ile sağlık hizmeti alması sağlanacak.

Romanya’da toplumun tüm kesimlerinin modern sağlık hizmetlerine erişiminin sağlanması ve gelecek nesillerin tıbbi imkanlardan daha fazla faydalanabilmesi amacıyla gerek sağlık merkezi ve tesislerinin tadilatı ve inşaatı, gerekse de modern ekipman ve teknoloji desteklerini içeren projeler TİKA tarafından hayata geçiriliyor. Romanya da faaliyet göstermeye başladığı 2015 yılından bu yana TİKA, Mecidiye Hastanesi Poliklinik Bölümünün tadilat ve donanımı projesinin yanında, Romanya genelinde 6 sağlık projesini hayata geçirdi.

Sonraki Haber

Köstence’de Şiddet Mağduru Anne ve Çocuk Sığınma Evine TİKA’dan Destek

Romanya’nın Köstence şehrinde şiddet mağduru anne-çocuk sığınma evine 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla ziyaret yapılarak sığınma evinin Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığı tarafından yenilenmesine yönelik protokol imzalandı. Köstence İl Meclisi - Sosyal...