Haberler

09 Mart 2020

Köstence’de Şiddet Mağduru Anne ve Çocuk Sığınma Evine TİKA’dan Destek

Romanya’nın Köstence şehrinde şiddet mağduru anne-çocuk sığınma evine 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla ziyaret yapılarak sığınma evinin Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığı tarafından yenilenmesine yönelik protokol imzalandı.

Köstence İl Meclisi – Sosyal Yardımlaşma ve Çocuk Esirgeme Müdürlüğüne bağlı hizmet veren şiddet mağduru anne ve çocukların konakladığı sığınma evinin tadilat çalışmalarının başlatılması için TC. Bükreş Büyükelçisi Füsun Aramaz’ın da katılımıyla Köstence Sosyal Yardımlar ve Çocuk Esirgeme Müdürlüğü ile TİKA arasında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla iş birliği protokolü imzalandı.

8 anne ve 8 çocuğa aynı anda konaklama imkânı sağlayarak çocuğun anneden ayrılmamasını hedefleyen sığınma evi 4 yatak odası, 2 faaliyet salonu ile toplam 30 çocuğa hizmet veriyor. Sığınma evinin anne ve çocukların mahremiyetleri için uygun ortama gelebilmesi ve aile ortamına en yakın olabilecek şekilde bireysel yaşam alanı sağlayabilecek şekilde hizmet verebilmesi için yenileme çalışmaları yapılacak. TİKA tarafından yapılacak tadilat çalışması ile sığınma evinin kapasitesinin artırılabilmesi ve burada konaklayan anne ve çocukların yaşam kalitesinin artırılabilmesi, fiziksel ve zihinsel gelişimlerine uygun bir ortam sağlanabilmesi amaçlanıyor.

Sığınma evinin tadilat çalışmalarına ilişkin iş birliği protokolünün imza töreni akabinde Büyükelçi Füsun Aramaz ve TİKA Koordinatörü Yasemin Melez Biçer 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle sığınma evinde kalan kadın ve çocuklar ile Köstence Sosyal Yardımlar ve Çocuk Esirgeme Müdürlüğü çalışanları ile bir araya geldi.

Düzenlenen törende konuşan Büyükelçi Aramaz “Kadınların toplumda hak ettikleri yeri almaları için farkındalık yaratan bu özel günün, Türkiye Cumhuriyeti’ni gururla temsil eden bir kadın Büyükelçi olarak, cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve kadına şiddetin önlenmesi hedeflerine yönelik farkındalık yaratmasını diliyorum.” dedi.

Köstence Sosyal Yardımlar ve Çocuk Esirgeme Müdürü Petre Dinica ve kurum çalışanları ise Türkiye Cumhuriyeti ve TİKA’ya desteklerinden dolayı teşekkürlerini ifade etti.

Gerçekleştirilecek proje ile şiddete maruz kalmış çocuklar ve şiddete maruz kalmış anneler gibi toplumun en kırılgan gruplarına hizmet vermekte olan sığınma evinin hizmet kalite ve kapasitesinin artırılmasına katkı sağlanması hedefleniyor.

 

Sonraki Haber

Afganistan'da "8 Mart Dünya Kadınlar Günü"

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA), Afganistan'ın başkenti Kabil'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle tören düzenlendi. TİKA Konferans Salonu'ndaki törene, Afganistan Uyuşturucuyla Mücadele Bakanı Salamat Azimi, TİKA Kabil Koordinatörü Zühtü Çal ve davetliler...